Két hatalmas ókori kőszarkofágot találtak régészek Óbudán a Budapest–Esztergom-vasútvonal felújítása során.
Cserepekkel kirakott háztető formájú római szarkofágokat tártak fel az elmúlt két napban az Aquincumi Múzeum régészei. Az egyik oldalukon egy gazdagon díszített füles keret is látható, ahova az elhunyt nevét szokták vésni. Azt azonban nem tudni, kit temethettek bele, mivel a szarkofágokat már az ókorban kirabolták, és csak a szétdúlt emberi csontmaradványok maradtak meg bennük. Annyi bizonyos, hogy a sírok egy korábban már ismert római kori temetőhöz tartoznak, amely Aquincum polgárvárosából a nyugati irányban kivezető főút két oldalán húzódott.
Hasonló szarkofágokat a római korban, Aquincum környékén jellemzően a Kr. u. 3. században készítettek – magyarázza Lassányi Gábor régész. Ezek a díszes, sokszor feliratos kőkoporsók eredetileg a felszín fölött elhelyezett síremlékek voltak, csak a Kr. u. 4. században kezdték a rómaiak föld alá temetve újra felhasználni ezeket a kőládákat.
A vasúthoz kapcsolódó földmunkákat a régészek a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF Zrt.) megbízásából továbbra is folyamatosan nyomon követik, a megtalált kőemlékek pedig az Aquincumi Múzeumba kerülnek.