Megvan az összeg, ennyivel drágul a tévézés
A TV2 és az RTL Klub már megállapodott a legtöbb kábelszolgáltatóval arról, hogy mekkora programdíjat szedhet be. Ez alapján 300 forinttal emelkednek a tarifák a nagy szolgáltatóknál.
A TV2 és az RTL Klub már megállapodott a legtöbb kábelszolgáltatóval arról, hogy mekkora programdíjat szedhet be. Ez alapján 300 forinttal emelkednek a tarifák a nagy szolgáltatóknál.
Legkorábban szeptember végén jelentkezhet a UPC-előfizetők számlájában a két nagy csatornának jelentős bevételt hozó programdíj. A UPC-nek a törvényben maximált 742 forintos díj feléért sikerült megállapodnia a tévékkel.
Egy nap, öt hír, amiről mindenki beszél: megkezdődött az érettségi, emelkedhetnek a kábeltévédíjak, a jegybanki alapítványok ismét megdöbbentenek, Felcsút továbbra is az érdeklődés fókuszában, az észtek az ország digitalizálásából gazdagodnak.
Drágulhat a tévézés, miután a kormány lehetővé tette, hogy az RTL és a TV2 is programdíjat kérjen a kábelszolgáltatóktól. Mindkét nagy csatorna üdvözölte a döntést, így az biztos, hogy a pluszbevételről nem mondanak le. A díj mértéke kérdéses, illetve az is, hogy a kábelszolgáltatók áthárítják-e a nézőkre a teljes összeget. A cikk végén szavazhat arról, mennyit érne meg önnek a TV2 és az RTL Klub műsora.
Orbán Viktor hétfőn megjelent határozata éves szinten 4-5 milliárd forint pluszbevételhez juttathatja a két országos kereskedelmi csatornát. Az RTL hálás. Mint írták, a tisztán reklámbevételen alapuló üzleti modell már nem fenntartható.
Orbán Viktor kormányrendeletben engedélyezte a "jelentős befolyásoló erejű, lineáris audiovizuális médiaszolgáltatóknak", azaz a két nagy kereskedelmi tévének, hogy a továbbiakban programdíjat szedjenek a szolgáltatóktól.
A médiapiaci verseny erősítésének céljával a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) egy javaslattervezetében megtiltaná a műsorterjesztőknek azt a szerződéskötési gyakorlatot, amely szerint ha egy tévétársaság az egyik műsorterjesztőnek (Antenna Hungária) ingyen engedi át a tartalmát, akkor a másiktól (UPC, Digi) sem kérhet ezért programdíjat – közölte a Világgazdaság.
Fontolgatja a februárban magyar tulajdonba került TV2, hogy jövőre kiviszi a főcsatornáját külföldre, így megszabadul a médiaszabályozás szigorától. A társaság korábban abban reménykedett, hogy a kábelcégektől szedhető programdíjból hozza rendbe a költségvetését, ellensúlyozza reklámbevételeinek csökkenését és a reklámadót, de az RTL-re tüzelő kormány végül neki is megtiltotta, hogy ezt a díjat beszedje. Bár a kabinet az állami hirdetések révén támogatja a TV2-t, még mindig nem alkotta meg azt a rendeletet, amellyel valóban "segítene" a társaságon, így a cég alternatív megoldásokat keres.
A kormány kitart amellett, hogy RTL és a TV2 ne kérhessen műsordíjat a médiaszolgáltatásáért. Ha ezt megtehetné, havi több száz forinttal emelkednének a lakossági előfizetési díjak – állítja közleményében Kurucz Éva szóvivő az RTL Klub vezetőjének keddi nyilatkozatával kapcsolatban. Dirk Gerkens egy sajtóbeszélgetésen azt mondta: az RTL Klubnak szerződése van az NMHH-val arról, hogy programdíjat szedhet, és erről még a médiatörvény megalkotásakor megegyezés született.
Jelentős pofont kapott a kormánytól az RTL Klub pénteken: a rezsicsökkentésre hivatkozva a kabinet megtiltotta, hogy a tévétársaság pénzt szedjen a kábelszolgáltatóktól és ezzel ellensúlyozza a reklámadó miatt kieső bevételeit. Ám a tervezett intézkedés legalább ennyire sújtja a kormányközelinek vélt TV2-t is, amely 6-8 milliárdot várt jövőre a programdíjból, és ebből akarta helyrebillenteni a veszteséges mérlegét. Forrásaink szerint a tiltással újabb frontot nyitottak Simicska Lajossal szemben, miközben a legdurvább lépés még hátra van. Januártól egy kézbe kerül az összes állami reklámköltés, információink szerint a tervezett ügynökség élére pedig a Habony Árpáddal jó kapcsolatban álló Giró-Szász András kerülhet.
Megtiltaná Lázár János, hogy a két nagy kereskedelmi tévétársaság pénzt kérhessen a kábelszolgáltatóktól az RTL Klubért és a TV2-ért – legalább is átmenetileg. Pedig mindkét cég ezzel szerette volna ellensúlyozni a reklámpiac zsugorodását, illetve a reklámadó miatt kieső bevételeiket így pótolta volna. A tiltás átmeneti, mert a kormány arra készül, hogy ő határozza meg a díjszedés szabályait.