Itthon hvg.hu 2016. május. 02. 20:30

A nap, amikor belengették, hogy drágul a tévézés

Egy nap, öt hír, amiről mindenki beszél: megkezdődött az érettségi, emelkedhetnek a kábeltévédíjak, a jegybanki alapítványok ismét megdöbbentenek, Felcsút továbbra is az érdeklődés fókuszában, az észtek az ország digitalizálásából gazdagodnak.

- Egész nap százezrek drukkolhattak érettségiző gyerekeikért, rokonaikért, barátaikért tudósításainkat olvasva. Bemutattuk a középszintű magyarérettségi feladatainak megoldásait és ismertettük, miért volt elég húzós a feladat emelt szinten. Testvérlapunk, az Eduline.hu kimerítő részletességgel foglalkozott a szövegértési és a szövegalkotási feladatok ismertetésével és értékelésével, és ez így lesz holnap és holnapután is, a matek- és a történelemvizsga alkalmával is.

- Drágulhat a tévézés, miután a kormány lehetővé tette, hogy az eddig ingyenes RTL és a TV2 is programdíjat kérjen a kábelszolgáltatóktól. Az viszont még nem világos, mikorra egyeznek meg a tévék a kábelszolgáltatókkal, és ugyanígy kérdéses a díj mértéke, illetve az is, hogy a kábelszolgáltatók áthárítják-e a nézőkre a teljes összeget. Önnek mennyit érne meg, hogy nézhesse a TV2 és az RTL műsorát? Cikkünkben szavazhat erről!

- Újabb érdekes dolgok derültek ki a 260 milliárd forintnyi közpénzből kistafírozott, majd hatalmas költekezésbe kezdő jegybanki alapítványokról. A Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány (PADA) iratait az MSZP perelte ki és hozta nyilvánosságra. Ezekből olvasta ki a Népszabadság, hogy a PADA tízmilliárdos befektetéseiről maga Matolcsy György jegybank- és kuratóriumi elnök, valamint egy másik tag együttesen döntött. A 444 pedig azt vette észre, hogy a dokumentumokban közölt adatok szerint az MNB mintha a jegybanki alapkamatnál olcsóbb forrást adott volna Matolcsy unokatestvére, Szemerey Tamás nagyvállalkozó banki érdekeltségének. Közben az MNB felügyelőbizottsága vizsgálja a jegybanki alapítványok létrejöttének körülményeit. A tavaly szeptemberben megkezdett munka azonban csúszik, mert amikor a testület hozzákezdett, még nem tudta, hogy az alapítványokhoz delegált 260 milliárd forint végül is közpénznek fog minősülni. Az alapítványok által alaposan megtámogatott VS.hu sorsa is ezért fordult nagyot, a hvg.hu most éppen azt tudta meg, hogy elindul valamiféle integrációja az Origóval, a New Wave csoport másik, tavaly decemberben megvásárolt portáljával.

- Nehéz napirendre térni a felett, hogy az Orbán Viktor alapította Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia csapata, a Felcsút kiesett az első osztályból. A kormányfő – akinek szomorúságát talán a felcsúti kisvasút átadása enyhítheti - ezt például azzal magyarázta, hogy egy underdog klubról van szó. Nem sokat kellett azonban számolni ahhoz, hogy ezt a kijelentést ne tudjuk elfogadni. Ha ugyanis a rendelkezésre álló pénzügyi keretet nézzük, a közpénzekkel kitömött Felcsútnak sokkal előrébb kellett volna végeznie a tabellán. Éppen, mert a miniszterelnök csapatáról van szó, megkezdődtek a találgatások, hogy nincs-e mód arra, hogy mégis benn maradjon az NB I-ben. Mert például a feljutónak számító Kisvárda még nem akar első osztályú lenni. Ám nem valószínű, hogy ennyi elég legyen a Felcsút bennmaradásához, hacsak nem emelik meg megint az NB I létszámát, amiről pedig egyelőre szó sincs. Érdekes, hogy Orbán Viktor második számú kedvencénél, a Videotonnál is gondok vannak, a címvédés nem sikerült, Horváth Ferenc nem is marad edző.

- Az észt kormány úgy vezeti az országot, mintha nagyvállalat lenne, amelynek a lakosok az ügyfelei. A gyógyszerrecepttől kezdve az öt perc alatt elkészíthető adóbevallásig minden online módon történik, mert így hatékony. Kalle Palling parlamenti képviselő a hvg.hu-nak elmondta, az ország GDP-je 1991-től hétszeresére nőtt, és a kalkulációk szerint harmadával lett volna kisebb a növekedés, ha nem fekszenek rá ennyire az e-kormányzat fejlesztésére.

A nap képe ezúttal egy videó: a Puskás Ferenc Stadion - idősebbeknek: Népstadion - bontásáról készült meghökkentő drónfelvétel:

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.