Munka koronavírus idején: mit tehetünk, ha nem lehet otthonról dolgozni?
Jogszerű kiadni az egész éves szabadságot? El lehet kerülni a fizetés nélküli szabadságot? Munkajogászokkal beszélgettünk a dolgozók és a munkáltatók lehetőségeiről.
Jogszerű kiadni az egész éves szabadságot? El lehet kerülni a fizetés nélküli szabadságot? Munkajogászokkal beszélgettünk a dolgozók és a munkáltatók lehetőségeiről.
Az egyik szakszervezethez futott be egy elég furcsa nyilatkozat az önként vállalt túlóráról, ahol a dolgozó egyszerre nyilatkozott a cafetériakeretéről, és arról is, hogy hajlandó 400 órát önként dolgozni.
Gyors, de nem a legideálisabb választ adta a Fidesz a munkaerőhiányra. Az évi 400 órás túlóra lehetősége brutális, a dolgozók kizsákmányolásához vezethet, stresszt hoz a családi életbe, és újabb löketet adhat a külföldi munkavállalásnak.
A jelenlegi munka törvénykönyvében (Mt.) hiányos a távolléti díj számításának szabályozása, mert például legalább fél tucat olyan eset lehetséges, amikor a munkavállaló jogszerűen kap a minimálbérnél kevesebbet - közölte a Complex Kiadó Kártyás Gábor munkajogászt, a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat tagját idézve. A szakértő szerint egy egyszerű technikai módosítással kezelhetőek lennének ezek a problémák.
Külföldön – például az Egyesült Államokban vagy Brazíliában – túlóradíjat fizetnek azoknak az alkalmazottaknak, akik munkaidejük lejárta után kapnak e-mailt telefonon munkáltatójuktól. A munkajogászok ott azzal érveltek, hogy ez ugyanaz, mintha a munkaadó közvetlenül utasítaná őket valamire. Munkajogi szakértőt kérdeztünk arról: egy magyar munkavállalónak mikor és hogyan kell munkaidőn túl is főnöke rendelkezésére állnia.
Szakértők szerint nem hoz jelentős változásokat a munka világában a jövő júliustól hatályba lépő új Munka törvénykönyve (Mt.), melynek sok pontjáról majd csak a gyakorlati alkalmazás során derül ki, milyen hatása lesz. A nemrég elfogadott jogszabályról a GKI és a Kopint-Tárki kutatója, valamint egy munkajogász mondta el a véleményét.
Privilegizált helyzetbe kerülnek a védett korban lévők a munkaviszony megszüntetése kapcsán az új Munka törvénykönyve héten elfogadott szabályai szerint. Elfogadható és vitatható változások – a munkajogász szemével. Ezúttal az idősek és a betegek helyzetét elemezzük.
Egy munkahely elvesztése önmagában is sok problémát okoz, de abban az esetben, ha az egykori munkavállaló bérét és végkielégítést sem kapja meg, még súlyosabb a helyzet.
Írhat-e ki szabadságot a munkaadó, ha éppen nem tud munkát biztosítani? Mit lehet tenni, ha nem akar egy munkáltató fizetni szabadságmegváltás címén? Az olvasók kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.
Kit illet meg a felmondási védelem? Mit lehet tenni a ki nem adott szabadságokkal? Kinek mennyi garantált bér jár? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.
Mit tehet a munkavállaló, ha felszámolás alatt álló cégéről kiderül, hogy nem fizetett utána járulékot? A végkielégítés összegét meg lehet bontani? Lehet határozatlan idejű szerződésben kikötni határozott idejű megbízást a munkakörre és a munkavégzés helyére vonatkozóan? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.
Milyen munkarendet határozhat meg a munkaadó? Milyen jogai vannak a munkavállalónak az évközi adójóváírással kapcsolatban? Áthelyezhető-e a munkavállaló más munkakörbe, s ez hogyan érinti a fizetését? Olvasóink kérdéseire Horváth Linda, az Adózóna munkajogásza válaszol.