Mikor jár a munkabérre késedelmi kamat?
Kit illet meg a felmondási védelem? Mit lehet tenni a ki nem adott szabadságokkal? Kinek mennyi garantált bér jár? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.
Három műszakos munkarendben dolgozom, heti 40 órás szerződéssel. Most már folyamatos a 12 órázás és az 1 pihenőnap. Jogosan teszi ezt a munkáltató? Teszem hozzá, hogy a plusz 4 órákat csak a negyedév végén fizetik ki. A szabadság kivétele szinte lehetetlen, hiába szólok előre, hogy szükségem lenne rá, olyankor kirúgással fenyegetnek. Hiába hivatkozom a törvényességre, akkor mondvacsinált ürüggyel írásbeli figyelmeztetőt adnak, pénzmegvonással. Mi tehetek azon kívül, hogy másik munkahelyet keresek?
Kollektív szerződés hiányában a munkarendet és a munkaidőbeosztást a munkáltatónak kell meghatároznia, amit általában egy külön tájékoztatóban tesz közzé. Ha azonban a munkarendet és a munkaidőbeosztást munkaszerződés tartalmazza, úgy azt megváltoztatni csak a felek közös megegyezésével, írásban lehet, azaz munkaszerződést kell módosítani. Ilyen esetben a munkáltató egyoldalú munkarend-megváltoztatása jogellenes. Ellenkező esetben azonban szabadon megváltoztathatja azt, azonban a Munka Törvénykönyvének (Mt) előírásait, így a munkaidőbeosztásra, a szabdságra és a pihenőidőre vonatkozó rendelkezéseit be kell tartania. A megadott információkból számomra az derül ki, hogy feltehetőleg 3 havi munkaidőkeretet rendelt el a munkavállaló, ezért fordulhat elő, hogy a heti két pihenőnap helyett egyet ad ki, és a többit a munkaidőkeret alatt összevontan adja ki.
A szabadság a munkarend típúsától függetlenül minden munkavállalót megillet, így azt az esedékesség évében ki kell adni. A pihenőnapok tekintetében a törvény többféle beosztást is megenged, ami függhet a kollektív szerződéstől, a fent említett munkaidőkerettől és a felek megállapodásától is. Így a pihenőnapok akár összevontan is kiadhatóak.
A munkabér a munkaszerződés szerinti későbbi kifizetését csak egy esetben engedi meg a törvény. Ha a munkavállaló részére járó munkabér vagy annak része alapjául szolgáló eredmény csak fizetési nap után állapítható meg, ezt ennek megfelelő időpontban kell kifizetni. Előleget azonban – legalább havonta – ilyen esetben is fizetni kell. A munkabér késedelmes kifizetésére pedig késedelmi kamat jár.
Fel szeretném hívni a figyelmét, hogy a munkabérből levonás csak és kizárólag jogszabály, végrehajtói határozat, vagy a munkavállaló hozzájárulásával lehetséges, a munkáltató önkényesen nem vonhat le pénzt.
A munkajogviszonyból eredő igények érvényesítése végett Munkaügyi Bírósághoz lehet fordulni.
A többi kérdés-válaszért kattintson ide!