Furfangos adótanácsadók és kormányok máris feszegetik a globális minimumadó kiskapuit
A globális minimumadó a költségvetések helyzetén nem sokat javít, Kína és az USA kimaradása pedig amúgy is korlátozza a hatását.
A globális minimumadó a költségvetések helyzetén nem sokat javít, Kína és az USA kimaradása pedig amúgy is korlátozza a hatását.
A magyar diplomácia megvétózta a törvényjavaslatot, noha azt korábban elfogadta. Brüsszel most arra készül, hogy a fokozott együttműködés keretében fogadtassa el a globális társasági minimumadó törvényt, hogy megkerülje a magyar vétót – írja a Politico.
A képviselők arra biztatták a többi tagállamot, hogy ne alkudozzanak olyanokkal, akik visszaélnek a vétójukkal.
A szokásos propagandapaneleken túl a kormánynak vannak érvei, miért vétózták meg a globális minimumadó bevezetésének megágyazó uniós direktívát. Az érvek nem is légből kapottak, ezzel együtt biztos, hogy a kormánynak hátsó szándékai vannak a vétózással: Orbánék az uniós helyreállítási alap pénzeihez való hozzáférést akarhatják kizsarolni.
A külügyminiszter szerint a minimumadó káros és veszélyezteti a munkahelyeket.
A lengyel pénzügyminiszter indoklása szerint egészen addig nem hajlandók támogatni a minimumadó bevezetését, amíg nem kapnak garanciákat arra, hogy reformokat vezetnek be a világ száz legnagyobb vállalatának adózásával kapcsolatban.
Vannak még nyitott kérdések, de abban egyetértenek a leggazdagabb országok, hogy nem hagyják tovább kibújni a közterhek viselése alól az óriásvállalatokat.
Kolosszális fordulatnak értékelte Olaf Scholz német pénzügyminiszter, hogy 130 állam elvben elfogadta a globális társasági minimum adó tervét. Ennek alapján a közszolgálati Deutsche Welle adó forradalomról ír, a brüsszeli Politico viszont rámutat arra, hogy vannak még problémák bőven az USA és az EU között.
Magasabb jövedelemadóra számíthatnának az egymillió forint felett keresők, de több jogot kapnának a munkavállalók. A kkv-k adóját békén hagynák, de jönnének a zöld adók és illetékek a szennyezőknek, valamint a nettó 200 ezres minimálbér.
A társasági adózás nemzetközi rendje elavult, még jórészt a huszadik század fogalmait, normáit és eljárásait tükrözi, ezért fontos átnézni, mivel járna a nemzetközi adóminimum kijelölése. Vélemény.
Szijjártó Péter szerint az ötlet csak akadályozza a gazdaság gyors újraindulását.
A kiskereskedők a legnagyobb vesztesei annak a változtatásnak az adórendszerben, ami a jövedelemminimum után fizetendő adóalap növelését célozza. Aki ellenáll, adóellenőrzést kockáztat.