Annyian menekülnek a közoktatásból, hogy várólisták alakultak ki a magániskolákban
Az elmúlt hat évben több mint húsz alapítványi és magániskola nyílt, de így is kevés a hely.
Az elmúlt hat évben több mint húsz alapítványi és magániskola nyílt, de így is kevés a hely.
Arról, hogy átkerüljön-e az alapítványi Gábor Dénes Egyetemhez (GDE) a jelenleg még állami fenntartású Tamási Áron Általános Iskola, Gimnázium és Német Nemzetiségi Gimnázium, a Belügyminisztérium fog dönteni. Ha átkerül, fizetőssé válik. A szülők felháborodtak, hogy a döntést illetően csak véleményezési joguk van.
Az ingyenes német állami iskolákból egyre több szülő viszi át a gyerekét fizetős magánintézménybe. Míg szakértők attól tartanak, hogy a színvonalas oktatás hamarosan a jómódúak kiváltsága lesz, a Berlinben élő magyar szülők közül sokan azért választanak magániskolát, mert azt akarják elkerülni, ami nekik már a magyarországi oktatásban sem tetszett. És mindezt olcsóbban is megkaphatják, mint Budapesten. A Deutsche Welle riportja.
Nehéz döntés előtt álltak idén a szülők és a tanárok is: a státusztörvény miatt fenyegető felmondási hullámra kellett valamilyen megoldást találni. Bár a távozó tanárok pontos számában nem tud kiegyezni a Belügyminisztérium és a szakszervezetek, az biztos, hogy a tanárhiány óriási gondot okoz az iskolákban, még az elit helyek igazgatóinak is fájhat a feje. Van, aki már a szülők szemébe sem mer nézni. A kényszerhelyettesítések sokasága elsősorban a diákoknak rossz, hiszen így nem kapják meg a szükséges tudást. Vagy igen, de ahhoz a szülőnek mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Cikkünkben felelevenítjük az iskolaválasztáshoz adott tippjeinket, a felmondott tanárok portréit és azt, mit meséltek az igazgatók a keserves tanárvadászatról.
A Qualitas Gimnázium épületét szeptember 12-én tanítási időben üríttette ki Berki András végrehajtó.
Néhány éve pánikszerűen menekítette gyerekét sok szülő az állami oktatásból, és kérdés, mi lesz most, amikor a státusztörvény miatt jócskán várhatók tanárfelmondások az állami iskolákban. Mozgások még tanév elején is lehetnek, feltéve, ha az új iskola be tudja fogadni a tanulót. Cikksorozatunkban megnézzük, milyen alternatívák vannak az állami rendszeren kívül, és mindez mennyibe kerül. Szakértőnk szerint az viszont fontos, hogy zsákutcába visz, ha csak azért választ valaki alternatív iskolát, mert az államit nem akarja. Ennél több kell.
A Hernád utcai épületbe a Maarif alapítvány általános iskolája és gimnáziuma költözik majd be.
Így könnyebbé válhatna az épület felújítása és átalakítása, amelybe aztán a török elnökhöz közeli alapítvány iskolája költözne be.
Komoly botrányt robbantott ki egy dán tévécsatorna májusban levetített műsora, amely azt mutatta be, hogy az ország egyik legnevesebb magániskolájában az erőszak és a zaklatás kultúrája burjánzik.
A magánintézményekben annak ellenére is sok a jelentkező, hogy a szülői hozzájárulás havi összege 100-120 ezer forint körül mozog.
A központi tantervtől és a „hagyományos” pedagógiai módszerektől eltávolodva szervezik a tanítási napokat és az oktatást a fővárosi magán- és alapítványi iskolák.
Maruzsa Zoltán oktatási államtitkár szerint Magyarország északkeleti részén gyakoribb az iskolai erőszak.