30 ezerszer hívták tavaly a gyerekek a lelkisegély-vonalat, kétezren öngyilkos gondolatokkal
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványnál már azon sem lepődnek meg, ha a hívó 11-12 éves.
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványnál már azon sem lepődnek meg, ha a hívó 11-12 éves.
A Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége újabb telefonvonalat tesz elérhetővé a hívók számára.
Egyetemi tanárok és szakorvosok fogtak össze, hogy mentális segítséget nyújtsanak a rászorulóknak.
Sokkal többet kaptam a hívóktól, mint amennyit én adtam nekik – vallja Buza Domonkos, a budapesti Éjjel-nappal Lelki Elsősegély Telefonszolgálat (É.L.E.T.) egyik alapítója és önkéntes munkatársa, aki negyvenhat éve dolgozik azon, hogy a krízisben lévő, öngyilkosságon gondolkodó hívóknak segítséget nyújtson. Milyen készségek kellenek ahhoz, hogy valaki ügyeletes lehessen? És mit tehet az önkéntes, ha úgy érzi, nem tudott segíteni? Interjú.
A magyar fejlesztés célja elvileg az lenne, hogy annak nyújtsanak lelki támaszt, aki valamilyen oknál fogva szorong sötétben, egyedül az utcán. Félő azonban, hogy sok esetben a valódi segítségnyújtás a hecchívások miatt elmarad.
A Háttér Társaság működtet egy információs és lelkisegély-szolgálatot, operátoraik a hét minden napján fogadják a hívásokat, elsősorban LMBTQI-témákban. Van olyan hívó, aki nem szól bele a telefonba, csak sír, van, akiből dől a szó. Előfordult már, hogy önkielégítést végzett egy telefonáló, de olyan is volt már, hogy öngyilkosságot fontolgatott a hozzájuk forduló.
Egy, a lakás jól látható pontjára kitett mobilhasználati szabályzat elkészítését javasolják a gyerekeket érő krízishelyzetek terén sokat tapasztalt magyar szakemberek. Egy példaszabályzatot is készítettek.
Ha gyanús szövegeket, vagy hashtageket látunk egy ismerősünk posztja alatt, jelenthetjük a rendszernek. Az illetőnek felugrik egy ablak, ami segítséget kínál.
Egy szalmaszál, ami gerenda – ezt jelenti a lelkisegély-szolgálat. 0–24 órában várják a rászorulók, öngyilkosságon gondolkodó emberek hívásait. Bár sokszor látjuk cikkek végén, az utcákon kiplakátolva, a buszokra kiragasztva a telefonszámot, az ott dolgozókról, a mindennapjaikról, a krízishelyzetekről keveset tudunk. Ennek elsősorban az anonimitás az oka, a hvg.hu-nak is csak egykori munkatársak nyilatkozhattak. A Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének egyik alapítójával, Buza Domonkossal és volt ügyelőjével Berkecz Franciskával beszélgettünk.
A kormány évente 50 millió forintot biztosít a telefonos lelkisegítő-szolgálatok szakmai és pénzügyi támogatására – erre hívta fel a figyelmet az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára az MTI-n keresztül. Rétvári Bence szerint pályázati pénzeket is felhasználhattak a lelkisegítők, és segítettek csökkenteni a telefonszámlájukat.
Ismét skype-os lelkigondozói képzést indít február 28-án Budapesten a Református Missziói Központ és a Gyökössy Intézet. A 40 órás képzésre Kárpát-medencei református önkéntesek jelentkezését várják a szervezők - közölte a Magyarországi Református Egyház kommunikációs szolgálata.