Élet+Stílus hvg.hu 2019. október. 06. 14:21

Telefonbetyárok züllesztik "társadalmi szemetessé" a Hazakísérő Telefont

A magyar fejlesztés célja elvileg az lenne, hogy annak nyújtsanak lelki támaszt, aki valamilyen oknál fogva szorong sötétben, egyedül az utcán. Félő azonban, hogy sok esetben a valódi segítségnyújtás a hecchívások miatt elmarad.

Bárki telefonálhat, aki éjszaka magányosan tart hazafelé és nem érzi magát biztonságban, bizonytalan, rossz megérzése van – mondta Molnár-Csiki Maren, a Hazakísérő Telefon magyarországi ötletgazdája az InfoRádiónak adott interjúban. A szolgáltatás csak egyfajta lelki támaszként működik, konkrét baj esetén tehát nem őket, hanem a 112-t kell tárcsázni.

Fél este az utcán? Telefonáljon!

Éjszakai műszak? Hétvégi buli? Egy kihalt, sötét utca ilyenkor komoly stressz- és veszélyforrás lehet. Létezik azonban egy kapaszkodó: már Magyarországon is elindult a Stockholmban és Berlinben sikerrel működő Hazakísérő Telefon nevű szolgáltatás. A kezdeményezés mögött egyelőre egy személyben álló Molnár-Csiki Maren normáldíjas telefonszámon várja a hívásokat péntek és szombat éjjel, hogy biztonságérzetet és támogatást nyújtson a hazaigyekvőknek.

Természetesen akkor sem a Hazakísérő Telefont kéne felhívni, ha az embernek viccelődni támad kedve, mégis sokan heccből hívják fel a két, elérhető telefonszám közül az ingyeneset – panaszkodott Molnár-Csiki. A telefonbetyárok ezzel azonban nagyobb kárt okoznak, mint gondolnák, hiszen így nem adnak lehetőséget azoknak, akiknek valóban szükségük lenne a vonal túloldalán lévő segítségre.

Az alapító szerint  a Hazakísérő Telefon ingyenes száma gyakorlatilag most már egyfajta

társadalmi szemetessé" silányult, mert egyre többször szorulnak háttérbe az igazi hívások a következmények nélküli hecchívások miatt,

ami demoralizálóan hat a munkatársakra is. Molnár-Csiki Maren arról számolt be, hogy már ők is szoronganak, hogy éppen milyen telefonbetyár a következő hívó, hiszen minden esetben mérlegelni kell, nehogy véletlen olyat utasítsanak vissza, akinek valóban szüksége lenne a lelki támaszra.

A Hazakísérő Telefon szolgáltatásra általában a fiataloknak lenne a legnagyobb igénye, mert ők azok, akiknek még nincs pénzük az este 10 órától a hajnal 4-ig tartó idősávban taxira költeni, vagy nincs jogosítványuk, hogy autóval menjenek haza.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.