Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#kardiológia

Élet+Stílus hvg.hu

Kösz, jól: Tényleg csak a helytelen életmód vezet a szívbetegségekhez?

Tényleg csak a helytelen életmód tehet a szív-és érrendszeri problémákért? Mennyire a mi felelősségünk, ha megbetegszünk, és mit tud segíteni az orvostudomány? Miben különböznek a nők tünetei szívprobléma esetén? Hogyan lehet felismerni a korai szívbetegséget, és milyen hatása van a sónak a szívre? Egészségpodcastunk legújabb adásában erről is beszéltünk Andréka Péterrel, a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet főigazgató főorvosával.

hvg360 Serdült Viktória

Hogyan lehetne elérni, hogy kevesebb ember haljon meg a szívinfarktusa után? – interjú Toldy-Schedel Emil kardiológussal

Míg Magyarországon az infarktuson átesett emberek 23 százaléka egy éven belül meghal, Svédországban ugyanez ez az arány 13 százalék. Sokan mégis jobban félnek a daganatos betegségektől, mint a szív- és érrendszeri kórképektől. Toldy-Schedel Emil kardiológus, a Budapesti Szent Ferenc kórház főigazgatója a hvg360-nak adott interjúban arról beszélt, kinek a felelőssége, ha a beteg nem ismeri fel a korai tüneteket, valamint arról is, milyen következményei lehetnek, ha nem jut el rögtön a területi kardiológiára.

Tech hvg.hu

Veszélyesebb a gyakori daganatoknál – a kérdés, hogy legyőzhető-e?

A szívelégtelenség a felnőtt népesség két százalékánál jelentkezik, ennek megfelelően világszerte hozzávetőlegesen 64 millió, az Európai Unióban 15 millió, hazánkban pedig 200 ezer embert érint. Ugyanakkor a betegség közel sem annyira közismert, mint más hasonlóan halálos kórképek. Pedig egy nemrég közzétett nemzetközi tanulmány szerint több mint 10 százalék a szívelégtelenségben szenvedők egyéves halálozási aránya – veszélyesebb, mint néhány gyakoribb ráktípus. De vajon mit jelent pontosan, ha valaki szívelégtelenségben szenved, mik a tünetei, hogyan diagnosztizálható, létezik rá modern terápia?

Élet+Stílus Nagy Iván László

Miért esnek össze az élsportolók a pályán?

Hétfőn újabb, ereje teljében lévő, folyamatos orvosi felügyelet mellett játszó sportolónak állt meg a szíve, az amerikaifutball-játékos Damar Hamlin jelenleg kritikus állapotban van. Mi áll a szívmegállások mögött, valóban ennyire gyakoriak-e, és mit tehetünk átlagemberként, hogy ne történjen velünk sem hasonló tragédia, ha sportolunk? Erről kérdeztük Dr. Andréka Péter kardiológus főorvost.