Sok beteg van, aki anyagi okok miatt nem tudja igénybe venni a magánellátást.
15 hónapot kell várni a betegeknek Nyíregyháza környékén arra, hogy bejussanak kardiológiai szakrendelésre, írja az RTL. Van olyan beteg, akinek hiába volt időpontja, az állapota miatt már jóval előtte az intenzív osztályra került. A Medicina 2000 Járóbeteg szakellátási szövetség idei felmérése szerint országszerte átlagosan csaknem 60 nap a várakozási idő kardiológiai szakrendelésre. Szerintük ezt részben az okozza, hogy sok orvos választotta munkahelyének a magánellátást.
A Híradó Belme László példáját hozza, akinek már három szívinfarktusa volt, áprilisban pedig elnézte az időpontját, így újat kellett kérnie. 2024 augusztus „valahanyadikára” kapott új időpontot, majd azt a tájékoztatást kapták, hogy beutalóval „csak” 8 hónapot kell várnia. A nyilatkozó kótaji háziorvos másik betege azonban a kapott időpont előtt került intenzív osztályra. A kótaji betegek még szerencsések, a háziorvosnál található EKG, így hamarabb felismerik a problémát. A háziorvos hozzátette, a beteg kapott ugyan beutalót, de nem jutott el a vizsgálatig, és nem él olyan anyagi körülmények között, hogy ezt magának tudja finanszírozni.
A MEDICINA 2000 Magyar Járóbeteg szakellátási szövetség idén is felmérte a tagjai között a betegfogadási listák hosszát. A lista szerint a kardiológiai szakrendelésre országosan átlagosan csaknem 60 napot kell várni. 2015-ben ez még 35-36 nap volt. Az elnök szerint ennek azaz egyik oka, hogy itthon a betegek kétszer annyit járnak szakorvoshoz, mint Nyugat-Európában.
A Demokratikus Koalíció szerint az állami egészségügy helyzete miatt kényszerülnek a betegek a magánellátásba.
„A magán egészségügyi ellátásnak egy szabadon választott ellátási formának kell lennie, nem egy kikényszerített helyzetnek, amikor nem tudom megvárni a 15 hónapot, vagy nem tudom a képalkotó diagnosztikánál megvárni azt a két három hónapot, hanem fájdalmaim vannak, gondjaim vannak, és ezért akár vagyontárgyaim értékesítésével is kénytelen vagyok magánellátási formához fordulni” – mondja László Imre, a DK Egészségügyi Kabinetjének vezetője, Újbuda polgármestere.
Az RTL kereste a kormányt az ügyben, de nem válaszoltak.