„Zoli" nem döntött a kutatóintézetnek álcázott lakások felszereltségéről a pályázati határidő előtt. Az érintett cég ügyvezetője szerint nem csalták el az uniós pénzt, két külön projektről van szó.
„Erős a mezőny, de kevés szemtelenebbül és aljasabbul elcsalt EU-s projektet” látott Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő annál az ingatlannál, amely egy kardiológiai kutatóintézetre kapott uniós támogatásból épült fel, de lakásokat árultak benne. A balatonfüredi Jókai villától néhány méterre fekvő épületet a pályázat szerint infarktuson átesett betegek rehabilitációjának kutatására hozták létre, a megvalósításra három építőipari cég összesen közel 820 millió forintot kapott.
„Ezt az átlagember számára felfoghatatlanul sok pénzt úgy sikerült elkutatniuk, hogy építettek egy 16 lakásos társasházat, aminek földszintjén levő „kutatóintézetben” elvileg 12 hónapig kutattak” – írja a politikus és hozzáteszi, mostanra már a lakások mindegyikét eladták. A helyszínen pedig egy magánklinikát talált, a kutatóintézetről azonban még a recepciós sem hallott.
Hadházy szerint az EU-s támogatások hivatalos oldalán található projektleírásból is látható, hogy senki nem gondolta komolyan, hogy kutatótevékenység történne az ingatlanban, különösen annak tudatában, hogy néhány utcával odébb található a sok évtizede működő szívszanatórium. A képviselő idézi is a pályázati anyagot, amelyben a beruházást két évre tervezték, ebből egyet szántak építkezésre, egyet pedig kutatásra.
A legabszurdabb rész azonban ezután következik, a „kutatáshoz” szükséges orvosi eszközök leírásánál ugyanis (valószínűleg) nem a végleges verzió került a szövegbe, mert ezzel még várták Zoli döntését. Bár az nem derül ki, hogy kicsoda Zoli, neki kellett volna választania, hogy az „alap” berendezéssel, vagy a „mobil műtő” változattal szerepeljenek az eszközök.
Így tehát a projektleírásból átvett pontos idézet így hangzik:
„A pályázat keretében megvalósítani tervezett és a további kutatások során is használt eszközök, gépek, berendezések beszerzése és kialakítása. (itt Zoli döntése szükséges arról, hogy a Rextra ajánlatában szereplő „alap” berendezéssel, vagy a „mobil műtő” változattal szerepeljenek az eszközök, és a döntés szerinti részt kell beemelni ide)".
Frissítés:
A cikk megjelenése után néhány órával levélben reagált az Ultra Projekt Kft. ügyvezetője, László György, aki azt írta, nem igaz, hogy elcsalták a projektet. Azt közölte, hogy az épületben két külön beruházásként, elkülönített költségvetésből valósult meg a kutatóközponthoz kapcsolódó pályázat, illetve a 16 lakás és illetve parkoló építése. A két külön beruházás fizikailag elhatárolt, külön bejárattal rendelkezik.
Az Ultra-Projekt Kft. által vezetett Konzorcium a fent említett, a szívműtéten átesett betegek rehabilitációjához kapcsolódó pályázati vállalásait megvalósította - tette hozzá. A pályázati támogatás utolsó részletének kifizetése előtt a beruházást helyszíni ellenőrzésen vizsgálták és jóváhagyták, a pályázati forrásokkal 2021-ben szabályosan elszámoltak a számlák benyújtásával. A magánlakások értékesítését a támogató hatóság előzetesen engedélyezte, azok magánköltségvetési forrásból és bankhitelből épültek meg. Az ügyvezető azt írta, a projektek összköltsége meghaladta a 3 milliárd forintot.