160 milliárdot költött rá eddig, mégis törli az egyik fontos holdjáró-küldetését a NASA
Nem fog vizet keresni a Holdon a VIPER: a holdjáró-küldetést anyagi megfontolásból fújták le, pedig már eddig sem volt olcsó.
Nem fog vizet keresni a Holdon a VIPER: a holdjáró-küldetést anyagi megfontolásból fújták le, pedig már eddig sem volt olcsó.
Egyet sem kellett volna hivatalosan túléljen, de három holdi éjszaka után is kapcsolatot tudott létesíteni a földi irányítással a japán Slim holdszonda. Most úgy tűnik, feladta, de a japánok nem engedik el a kezét ilyen könnyen.
A híres japán technika: a zord hőmérsékletváltozásokat is jól bírja a SLIM holdszonda elektronikája, ugyanis a harmadik fagyos éjszaka után is kommunikál a földi irányítással.
Újból működésbe lépett, és már felvételeket is készít a környékén található kőzetekről a japán holdszonda – több mint egy héttel azután, hogy átmenetileg pihenőre küldték a szakemberek energiaellátási gondok miatt.
A NASA és az indiai űrügynökség közös projektje, hogy előbbi űrszondája időnként lézerrel lövi meg a Vikram nevű leszállóegységet. A kísérletnek később lesz fontos szerepe.
Van remény arra, hogy újra lehessen indítani a SLIM japán holdszondát, de egyelőre a gazdaságos energiafelhasználás érdekében megszakították az egység áramellátását – közölte hétfőn a japán űrhivatal (JAXA).
Japán is megkísérelte a holdra szállást, de bizonytalan kimenetellel zárult a folyamat.
Jelenleg 389 461 km-re jár a Földtől a NASA űrszondája, ami eredetileg a Holdra tartott volna. Most azonban kiderült, néhány nap múlva a Föld légkörében semmisül majd meg.
Két héten át állt sötétben és hidegben India Holdra küldött leszállóegysége és holdjárója. Pénteken kiderül, folytatni tudják-e a küldetést.
A lezuhant orosz holdszonda után most a sikeresen landolt indiait is lefényképezte a NASA, még azelőtt, hogy beállt volna a sötétség.
Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) szerint augusztus 26-án sikerült olyan szeizmikus aktivitást észlelni a Holdon, amely minden valószínűség szerint természetes eredetű.
Japán csütörtökön kísérli meg holdjárójának elindítását, és amennyiben sikerrel jár, India után az ötödik olyan országgá válhat, amely sikeres holdra szállást hajt végre.