A dél-koreai nyomozók megpróbálták letartóztatni az ország elnökét
Jun Szuk Jeol ellen kedden adtak ki elfogatóparancsot, mert december elején megkísérelte bevezetni a hadiállapotot, aminek megszüntetését nem sokkal később az ellenzék megszavazta.
Jun Szuk Jeol ellen kedden adtak ki elfogatóparancsot, mert december elején megkísérelte bevezetni a hadiállapotot, aminek megszüntetését nem sokkal később az ellenzék megszavazta.
A rendelkezésre azért volt szükség, mert a korábban önpuccsal próbálkozó, hivatalából felfüggesztett államfő harmadjára sem jelent meg az ügyében felállt nyomozóbizottság kihallgatásán.
A Dél-Koreában hadiállapotot kihirdető, majd visszaszívó elnököt az ellenzéknek másodjára sikerült eltávolítania a hatalomból. Jun Szuk Jeol sorsáról az alkotmánybíróság dönt. Az események alakulása nem ritkaság Dél-Koreában, ahol a rendszerváltás óta hét elnökből hárman kerültek börtönbe. A szombati események azonban azt mutatják, hogy az országban virágzik a demokrácia.
Jun Szogjol azt állítja, a hadiállapot bevezetését „jelképes lépésnek” szánta, amellyel fel akarta fedni az ellenzék arra irányuló cselszövését.
Felelősségéről még ezen a hétvégén szavazhat a parlament.
A 35 éves nőről készült videót csütörtök estig több mint 1,2 millióan nézték meg a YouTube-on.
Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével, majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.
Kim Jonghjun már lemondott, de tettéért akár halálra is ítélhetik.
Jun Szuk Jeol elnök bejelentette, hogy készen áll megszüntetni a hadiállapotot alig néhány órával azután, hogy elrendelte azt.
Jun Szuk Jeol helyi idő szerint késő esti televíziós beszédében hadiállapotot rendelt el, a hadsereg betiltotta a politikai tevékenységet, a nemzetgyűlésben azonban Jun pártjának és a többségben lévő ellenzéki pártnak a képviselői a hirtelen összehívott ülésen megszavazták a hadiállapot megszüntetését.
Állig felfegyverzett Hamász-csoportok hatoltak be izraeli területekre, több tucat halálos áldozatról érkezett hír. Mintegy húsz helyen folynak harcok a Hamász behatoló fegyvereseivel.
Hadiállapotot vezetett be Vlagyimir Putyin az Oroszország által a közelmúltban annektált négy ukrajnai megyében, ám ez a gyakorlatban nem sokat jelent, hiszen Herszon, Zaporizsja, Donyeck és Luhanszk megyékben már hónapok óta valódi háború – és nem különleges katonai művelet – zajlik. Az sokkal fontosabb – és a Kreml gondjainak súlyosbodására utal – hogy Oroszország teljes területére különböző korlátozásokat jelentő készültségi állapotot vezetett be. Az is figyelmeztető jel, hogy az orosz hatóságok megkezdték a február 24-e óta tartó háború elején elfoglalt Herszon városában élő polgári lakosok kitelepítését.