Megvan a gabonagéntérkép, amely segíthet túlélni a felmelegedést és a túlnépesedést
A globális felmelegedés és a túlnépesedés miatt egyre nagyobb kihívást jelent olyan gabonaféléket termeszteni, amelyek ellenállóbbak a betegségekkel szemben.
A globális felmelegedés és a túlnépesedés miatt egyre nagyobb kihívást jelent olyan gabonaféléket termeszteni, amelyek ellenállóbbak a betegségekkel szemben.
A jövőben beleszólhat a humánbiológiai vizsgálatok egyik legfontosabb alapját jelentő HeLa-sejtek kutatási célú felhasználásába Henrietta Lacks családja, akitől a sejtek származnak, és akiről a sejt a nevét kapta.
Elkészítették az élő kövületként becézett bojtosúszós hal géntérképét. A mélytengeri hal rendkívül hasonlít legalább 300 millió évvel ezelőtt élt őséhez. A tanulmány szerint az állat génjeinek egy része nagyon lassú ütemben változott az évmilliók alatt és ennek köszönhető a hal primitív megjelenése.
A halálakor a legidősebbnek számító asszony 115 éves kora ellenére szellemileg teljesen friss volt és az időskori demenciának semmiféle jelét nem mutatta – állítják holland kutatók.
Tíz év telt el azóta, hogy Bill Clinton, akkori amerikai elnök bejelentette, elkészült az első emberi géntérkép, amely forradalmasíthatja a betegségek diagnosztikáját, megelőzését és kezelését. Ám az ígéretek megvalósítása még egy évtized után is várat magára.
Afrika őshonos haszonállatainak genetikai sokféleségét addig kellene feltérképezni, amíg el nem tűnik örökre - figyelmeztetnek kutatók a Science magazinban.
Az emberi genom első meghatározása óta eltelt évtizedben nagyot haladt előre a tudomány az emberiség eredetének és evolúciójának megértésében, bár a géntérképek orvosi alkalmazásai még szűkre szabottak.
Tíz éven át tartó program kezdődött el a brit állami egészségügyi szolgálat, az NHS egyik kórházában, aminek során tízezer páciens teljes géntérképét készítik el - adta hírül hétfőn a brit közszolgálati médium, a BBC hírportálja.
Köldökzsinórvérből nyert őssejtek, amelyek számos betegséget legyőzhetnek, 30 másodperces kezelés, amellyel eltűntethetők a rákos sejtburjánzások, életünket pedig génjeink jobb megismerésével hosszabbíthatjuk meg - mindez nemcsak álom, valóság lehet. Rövid összefoglaló a 21. század orvostudományának új mérföldköveiről.
A lakosság 20 százaléka, azaz legalább kétmillió hatvan éven felüli ember él ma Magyarországon. Biológiai óránk szerint akár 120 évig is élhetnénk, ha sikerülne kipipálnunk a különféle betegségeket. Az öregedés ugyanis elkerülhetetlen, de késleltethető, mégpedig a génjeinkből kiolvasott információk alapján. Géntérképmustránkat olvashatják.
Az eddigi ötödik teljes géntérkép készült el: egy koreai férfi genetikai állományát írták le amerikai és dél-koreai kutatók, akik eredményüket a Nature tudományos magazin legfrissebb számában tették közzé.
Százezer önkéntest keres a The Personal Genome Project. Az amerikai projekt publikusan helyezné el adataikat az interneten, ehhez pedig az orvosokon kívül matematikusok, fizikusok vagy mérnökök is hozzáférhetnének. Ha ezek az emberek lemondanak titkaikról, cserébe ugrásszerűen fejlődhet a génkutatás és az orvostudomány, írja a Computer World.