Találtak egy egyszerű módot a gyorséttermi menük esetében az ételpazarlás és a gyerekkori elhízás megelőzésére. Kérdés persze, mit szól az ötlethez a KFC, a McDonald’s vagy a Burger King.
Nagyobb a szklerózis multiplex betegség kialakulásának a kockázata az elhízott gyermekeknél, akik ráadásul rosszul reagálnak a betegség kezelésére német kutatók szerint.
Az élet első ezer napján a megfelelő táplálás azért is különösen fontos, mert az akkor rögzült szokások végigkísérik a felnőttkort. Dr. Pászthy Bea gyermekorvos, gyermekpszichiáter írása.
Időzített bomba a gyermekkori elhízás, amely nem csupán csúfolódásnak teszi ki az érintetteket, hanem maradandó betegségekhez is vezet. A probléma össztársadalmi szinten is óriási. A helyzet javítására prevenciós központ nyílt Pécsett, amelyet remények több is követ az országban.
Eddig azzal jött haza a gyerek, hogy a menzakaja rossz, ezért nem ette meg, pár hét múlva pedig azzal állíthat be, hogy most meg fura, új ételt adtak, ezért nem ette meg – ez a legsötétebb prognózis az alig pár hét múlva startoló közétkeztetési reform debütálásával kapcsolatban. Lehet egyáltalán jól menedzselni a váltást, miközben otthon a szülő továbbra is zsírosan, sósan vagy cukrosan főz? Vannak trükkök, amik segítenek a gyerekeknek átállni? Egyáltalán hogy futnak neki a szülők a mintamenza-reformnak, ha eddig az ehető menzakajáért csatáztak? Szülőket és szakembereket kérdeztünk, és csak egyvalami biztos: nem fog könnyen lecsúszni.
Nincs több halogatás: szeptembertől elindul a menzareform, pár hét múlva csicseriborsó-krémes kenyeret majszolnak majd az óvodások, és a rendelet szerint napi fél liter tejet kell leküzdenie a középiskolásoknak. A közétkeztetésben érdekelt cégek szerint borítékolható az ellenállás a gyerekek és a szülők részéről, mert már az előzetes tesztek során a hagyományosnál sokkal több "reformételt" hagytak meg a diákok. De van egy olyan cég is, amelyik magától elkezdett egészségesen főzni a kicsiknek, akik mostanra imádják a csirkepörit bulgurral, a szülők meg bejárnak kóstolgatni. Kár, hogy a minisztérium meg sem kérdezte őket, nekik hogy sikerült győzelemre vinni a kajaforradalmat.
Minden negyedik-ötödik gyerek súlyproblémákkal küzd, miután olyan ételeket fogyaszt, amely nem igazán csökkenti az éhségérzetet, viszont kapásból lefedi a napi szükséges energiabevitel jelentős részét. Mi köze a csecsemőkori tápszereknek a korai elhízáshoz, és hogyan neveljünk „tigrisgyerekeket”? Egyebek mellett ezekről beszélgettünk a gyermekkori elhízás egyik legelismertebb szakértőjével, Berthold Koletzkóval. A Müncheni Egyetemi Gyermekklinika anyagcsere- és táplálkozástudományi intézetének a vezetőjét a Pécsi Egyetem avatta díszdoktorrá.
Jót akarnak az egyre gyakrabban elhízással küzdő gyerekeknek, ezért több menzán már most, jogszabályi kényszer nélkül próbálnak egészségesebben főzni – csak sokszor pont a spagettihez szoktatott célcsoport fúrja meg a reformokat. Így köt ki a moslékban a brokkoli és a zabkása, a leleményes konyhafőnök ezért hamburgerhez hasonlítgatja a vagdalt+főzelék kombót és szabályosan letiltja a sóról a konyhás nénit. Utánamentünk, mit gondolnak gyakorlati szakemberek az új közétkeztetési szabályokról.
A testsúlycsökkentő programok már egészen fiatal, akár 3-5 éves korban is alkalmazhatók az elhízott gyerekeknél, ráadásul a korai beavatkozás jelentősen növeli a normál testsúly elérésének és megtartásának esélyét - állapították meg két tanulmányban holland, illetve svéd kutatók.
A gyermekkori elhízáshoz vezető egyik leggyakoribb kockázati tényező a reggeli elhagyása - mondta Martos Éva, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) főigazgató-főorvosa a Startolj reggelivel! elnevezésű program záró rendezvényén tartott sajtótájékoztatón szerdán.