Betömni a rossz fogat vagy inkább újat növeszteni helyette?
Ha beválik néhány amerikai biológus elképzelése, ez előbb-utóbb nem lesz kérdés, melyik kezelés ajánlott fogprobléma esetén. A kulcsot az őssejtek jelenthetik.
Ha beválik néhány amerikai biológus elképzelése, ez előbb-utóbb nem lesz kérdés, melyik kezelés ajánlott fogprobléma esetén. A kulcsot az őssejtek jelenthetik.
Hétfő éjjel Kásler Miklós elküldte a fogászokra vonatkozó eljárásrendet, amelyből kiderült, hogy a pácienseknek annál sokkal szűkebb körét kell tesztelni, mint amekkora a korábbi leveléből következett volna.
Az uniós rendelkezés szerint júliustól tilos amalgámmal tömni a terhesek és a 15 éven aluliak lyukas fogait, 2030-ra pedig teljesen be kell szüntetni ennek az anyagnak a használatát az európai fogászatokon.
Tömegesen bukhatnának le a trükköző "állami" fogorvosok, ha minden páciens utánanézne, milyen kezeléseket számoltak el nekik – állítják a fogászok. De kevés a pénz és kevés az orvos a rendszerben.
Már jövőre indul a szigorítás, 2030 után pedig akár teljesen be is tilthatják az EU-ban az amalgám fogtöméseket. Akinek korábban így tömték a fogát, annak sem kell aggódnia.
Az újkőkori "fogorvosok" méhviasszal tömhették be a lyukas fogakat, legalábbis erről tanúskodik az a 6500 éves állkapocslelet, amely Szlovéniában, Trieszt közelében került napvilágra.
Szakemberek egészen új eljárás kifejlesztésébe kezdtek a fogtöméssel és a romlott fogak kezelésével kapcsolatban.
Egy új, gázzal működő eszköz válthatja fel a fogorvos fúróját, ráadásul az ily módon behelyezett tömések még ellenállóbbak is – állítják a Missouri Egyetem munkatársai.
Sokan cseréltetik ki régi amalgámtöméseiket, sőt állami rendeléseken már nem is találkozhatunk ezzel a tömőanyaggal. Ugyanakkor tény, hogy az amalgám megjelenése óta nem készült hasonlóan tartós anyag.
A Leedsi Egyetem kutatói kifejlesztették a fogszuvasodás kezelésének egy teljesen fájdalommentes módját, amely visszafordítja a savaktól származó károsodást, és megújítja a fogakat.
Fájdalom- és fúrásmentes, valamint a sav okozta szuvasodást, illetve a fogszövetet teljesen helyreállító új módszert dolgoztak ki a szakemberek, amelynek köszönhetően talán többen és gyakrabban fognak beleülni a rettegett fogorvosi székbe.
Nincs még egy olyan, a fogászatban használatos anyag, ami akkora vitákat váltott volna ki, mint az amalgám. Ezt az anyagot megjelenése óta számos kutató támadta, ugyanakkor sokak szerint, azóta sem készült még az amalgámhoz hasonló tartós anyag, ami – különösen rágófogak esetében – hosszú távú megoldást jelent a szuvasodás kezelésében.