A magyar cégeknél még mindig nem szokás időben utalni
Egyre több cég késik a számlákkal, és egyre többeknek tartoznak a partnerei.
Egyre több cég késik a számlákkal, és egyre többeknek tartoznak a partnerei.
Egyre kevesebb a fizetési késedelem, javul a fizetési morál a magyarországi cégek között. A javuló tendenciák ellenére mégis érdemes körültekintőnek lenni.
Tavaly a cégek átlagosan számláik 66 százalékát fizették ki időben, míg egy évvel korábban csupán 62 százalékát. Általánosságban elmondható, hogy javul a magyar vállalkozások fizetési fegyelme, de még így is óvatosságra int a Bisnode, mivel késés esetén átlagosan 41 napot kell várnia egy számlakibocsátónak mire a pénzéhez jut.
A fizetési határidőket és számlakiegyenlítési késedelmeket együtt számítva jelenleg Magyarországon átlagosan 45 napot kell várnia egy számlakibocsátónak a pénzére, de a papíripari, elektronikai termék gyártóinak vagy vegyipari szereplőknek utólagos fizetést engedélyezők átlagosan több mint 60 nap után jutnak csak a pénzükhöz. Az elmúlt 12 hónapban számláik 67 százalékát időben kifizették a cégek, míg egy évvel korábban csak 59 százalékos volt az arány.
Az új Ptk. hatályba lépése után jelentős kockázatot vállalnak azok a magyar cégvezetők, akik forgalmuk nagy részét utólagos fizetéssel, hosszú fizetési határidőkkel bonyolítják. A nemzetközi vállalat szerint a tavaly uniós rekordot döntő hazai szállítói hitelezési arány miatt 2014-ben felértékelődik a naprakész céginformáció, a hitelbiztosítás és a professzionális követeléskezelés szerepe a magyar kkv-ék között.
Aránytalanul nagy terhet róhat a késedelembe eső gazdálkodókra a Polgári törvénykönyv (Ptk.) tavaly július 1-jén hatályba lépett módosítása, amely szerint a késedelmesen fizető partnereknek kötelező késedelmi kamatot, s amellett minimum 40 eurónak megfelelő behajtási költségátalányt is felszámítaniuk. Különösen nehéz helyzetbe kerülhetnek az olyan jóhiszemű vállalkozások, amelyek azért nem tudnak alvállalkozóiknak pontosan fizetni, mert őket sem fizette ki a fővállalkozó.
A magyar vállalatok árbevételük 3,5 százalékáról gyakorlatilag lemondanak, szinte tényként kezelik, hogy a behajthatatlan követelések miatt ennyivel kevesebb bevételhez jutnak. Leginkább az állami szféra tartózkodik a fizetéstől.
A kelet-közép-európai térségben 2012-ben is a magyar vállalkozások alkalmazzák legintenzívebben a halasztott fizetés módszerét: belföldi vevőknél a számlák értékének 72 százalékát hajlandóak átmenetileg meghitelezni, ami az összeurópai átlagot messze meghaladja, hiszen ez a kelet-közép-európai mutató 58,4 százalék, a nyugat-európai pedig 52,5 százalék - olvasható az Atradius Fizetési Szokások Barométerének legfrissebb kiadásában.
Az elmúlt időszakban némileg javult a határidőre kiegyenlített számlák aránya Magyarországon, illetve az átlagos fizetési késedelem 21 nap körül látszik stabilizálódni – áll a Dun & Bradstreet (D&B), nemzetközi cégminősítő jelentésében.
A számlák felét késve fizetik ki a vállalatok Magyarországon – ismertette a vállalati fizetési szokásokról készült legújabb felmérésük eredményét Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító magyarországi fióktelepének vezetője.
Márciusban rekordszámú cég ellen indult felszámolási eljárás – áll a Dun & Bradstreet (D&B) kockázatkezelési szakértő legfrissebb elemzésében. Az APEH adószám felfüggesztések és törlések miatt márciusban ugyan az eddigieknél jelentősen több felszámolás indult, a magyar cégek száma mégis hónapról hónapra növekszik.
Szinte gyakorlattá vált az elmúlt években, hogy a likviditási problémákkal küzdő vállalkozások esetében a hitelezők...