2014. május. 21. 11:07 MTI Utolsó frissítés: 2014. május. 21. 11:01 Vállalkozás

Egyre fegyelmezettebben fizetnek a magyar vállalkozások

A fizetési határidőket és számlakiegyenlítési késedelmeket együtt számítva jelenleg Magyarországon átlagosan 45 napot kell várnia egy számlakibocsátónak a pénzére, de a papíripari, elektronikai termék gyártóinak vagy vegyipari szereplőknek utólagos fizetést engedélyezők átlagosan több mint 60 nap után jutnak csak a pénzükhöz. Az elmúlt 12 hónapban számláik 67 százalékát időben kifizették a cégek, míg egy évvel korábban csak 59 százalékos volt az arány.

Javul a magyar vállalkozások fizetési fegyelme, de késés esetén átlagosan 45 napot kell várnia egy számlakibocsátónak, mire a pénzéhez jut - közölte a Bisnode üzleti információszolgáltató szerdán az MTI-vel.

Az elmúlt 12 hónapban számláik 67 százalékát időben kifizették a cégek, míg egy évvel korábban csak 59 százalékos volt az arány. Emellett rövidültek a fizetési határidők és késedelmek, de kisebb volt az extrém, 90 napos késések száma is - derül ki a Bisnode legfrissebb vizsgálatából.

A közlemény szerint a cégek átlagosan 27 napos fizetési határidővel egyenlítették ki számláikat az elmúlt 12 hónapban, míg egy évvel korábban ez még 29 nap volt. A csökkenést valószínűleg az is okozta, hogy egy tavaly nyáron életbe lépett törvénymódosítás szerint nyomós ok nélkül nem lehet megállapítani 30 napnál hosszabb fizetési határidőt.

A számlafizetési késedelem is csökkent, a korábbi 21 napos átlagról 18 napra. A legnagyobb fizetési késedelemtől az oktatásban, a papíriparban és az ingatlanügyletek területén tevékenykedő cégek részéről kell tartani, ahol a 30 napot is meghaladja ez - közölte a Bisnode.

A fizetési határidőket és számlakiegyenlítési késedelmeket együtt számítva jelenleg Magyarországon átlagosan 45 napot kell várnia egy számlakibocsátónak a pénzére, de a papíripari, elektronikai termék gyártóinak vagy vegyipari szereplőknek utólagos fizetést engedélyezők átlagosan több mint 60 nap után jutnak csak a pénzükhöz.

Az adatok szerint Somogy, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye cégeinél a legrosszabb a számlafizetési fegyelem, ha késnek számláik kiegyenlítésével, átlagosan akár 50 napot is várniuk kell a szállítóknak.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?