Ausztria idő előtt kifarolna a Moszkvával kötött hosszú távú gázszerződésből
Bécs orvosolná az orosz gáztól való 98 százalékos függőségét, de ez nem lesz egyszerű.
Bécs orvosolná az orosz gáztól való 98 százalékos függőségét, de ez nem lesz egyszerű.
Az Európai Unió továbbra sem vezet be közös szankciókat az orosz gázra, helyette a tagállamok kezébe adja a bosszú eszközét - noha mára már teljesen valószínűtlenné vált, hogy Moszkva megint elkezdené tekergetni a gázcsapokat. Mindeközben Bulgária zsarolása célt ért, csak nem Moszkvánál, hanem Bécsnél, Szerbia pedig nincs már kiszolgáltatva a Gazpromnak. Döcögünk tovább az orosz energiáról való leválás útján.
A Nyugat több száz millió dollárért vásárol az atomerőművek fűtőanyagából, arra nem szabott ki szankciót. A legnagyobb orosz internetes óriáscég, a Yandex társalapítója barbárnak nevezte az Ukrajna elleni háborút. Belebukhat a bankadóba az olasz miniszterelnök. Életveszélyes Szerbia, illetve a boszniai szerbek elnökének nacionalista emlékezetpolitikája. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Magyarországon a válaszadók több mint negyedének az infláció a legnagyobb problémája.
A magyar miniszterelnök nem tud eleget tenni Brüsszel jogállami kívánalmainak, mert azzal saját hatalmának alapjait veszélyeztetné, azonban szüksége lenne az EU-s pénzekre, írja a német lap elemzésének szerzője.
Az orosz gáztól való függés csökkentése az Európai Unió hivatalos programjává vált az oroszok ukrajnai agressziója után, ezért a szakértők Lengyelországban újra felvetik: miért nem termeljük ki a palagázt?
Norvég értelmiségiek egy csoportja levelet írt a kormánynak, melyben javasolják: az eurómilliárdok egy részét fordítsák Ukrajna támogatására. Nem kis összegről: 180 milliárd euróról van szó.
Semmi "ha", semmi "de": az EU feltétel nélküli támogatásáról biztosította Ukrajnát Ursula von der Leyen. Az Európai Bizottság elnöke szerint nem térhet vissza a közösség az orosz energiafüggőséghez.
Az államfő kampányolt az EU-s pénzekért és az orosz energiafüggőség csökkentéséről is beszélt román partnerével.
Európa nagyon lemaradt azokban a kutatásokban, amelyek az energiatárolás lehetőségeit feszegetik, pedig ez kulcskérdés a magyar gazdaságban is – derül ki Kaderják Péter szavaiból, aki az előző Orbán-kormány energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára volt, most pedig egyebek között a Magyar Akkumulátor Szövetség ügyvezetője. Interjú.
Hány hónap kell majd ahhoz, hogy a német nagyvállalatok krémje felszólítsa az ukrán kormányt: legyen belátó és tegyen engedményeket Moszkvának – kérdezi Roger Boyes külpolitikai szerkesztő. Lapszemle.
Az Adria-kőolajvezeték horvátországi szakaszán most épp komoly kapacitásszűkület van. Hogy az olajat egyáltalán fel tudjuk pumpálni az Adrián keresztül, ahhoz először tengeren kell beszerezni az árut, ami jelen állás szerint szintén túl nagy kihívásnak tűnik, magyarázták az olajtársaság szakági vezetői egy háttérbeszélgetésen. Viszont a vállalat felkészült a nyaralási szezonnal borítékolhatóan megugró forgalomra a benzinkutakon, és azt mondják, nem lesznek a márciusihoz hasonló kígyózó sorok a töltőpisztolyoknál.