Nemzetközi lapszemle: Putyin még mindig sakkban tartja az USA-t és az EU-t dúsított uránjával
A Nyugat több száz millió dollárért vásárol az atomerőművek fűtőanyagából, arra nem szabott ki szankciót. A legnagyobb orosz internetes óriáscég, a Yandex társalapítója barbárnak nevezte az Ukrajna elleni háborút. Belebukhat a bankadóba az olasz miniszterelnök. Életveszélyes Szerbia, illetve a boszniai szerbek elnökének nacionalista emlékezetpolitikája. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Washington Post
A lengyel elnök szerint Orbán Viktor részben azért cövekelt le Putyin mellett, mert a magyar energiaellátás erősen függ Oroszországtól. A gázt például Moszkvától szerzik be, bár vannak, akik erre azt mondanák, hogy ez politikai hiba és Andrzej Duda egyetért velük. A válasz másik feléből az derül ki, hogy az államfő alighanem hézagosan ismeri a régió történetét. Azt fejtegette ugyanis, hogy a régió bizonyos országaiban kedvező történelmi emlékek élnek az oroszokról, mivel annak idején kiűzték a törököket.
Az interjúban hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Varsó azért támogatja Ukrajnát, mert tisztában van az orosz veszéllyel. Ahol ugyanis az oroszok vannak, ott nincs demokrácia. Most is meg kell állítani őket, mert nőket erőszakolnak meg, embereket gyilkolnak meg, sokakat deportálnak keletre.
Egy populista-jobboldali hatalom képviselőjeként arról is beszélt, hogy az amerikai konzervatívoknak szintén be kell állniuk Kijev mögé, mert jelenleg fel lehet tartóztatni a Kreml imperializmusát úgy, hogy az egyetlen tengerentúli katona életébe sem kerül. Márpedig Moszkva helyre akarja állítani az egykori cári birodalmat, ezen dolgozik Grúzia 2008-as megtámadása óta. Ám nem szabad megengedni, hogy erővel megváltoztassa a határokat.
A politikus, akinek országa mindenki másnál nagyobb segítséget nyújtott az ukránoknak, fél ugyanakkor, hogy a lengyelek is belefáradnak a háborúba.