Az orosz gáztól való függés csökkentése az Európai Unió hivatalos programjává vált az oroszok ukrajnai agressziója után, ezért a szakértők Lengyelországban újra felvetik: miért nem termeljük ki a palagázt?
“Lengyelország teljes mértékben nyitott a palagáz kitermelésére, a mai körülmények között ez abszolút ésszerű döntés lenne” - nyilatkozta a német közszolgálati Deutsche Wellenek Piotr Przybylo, a Casimir Pulaski alap energiaszakértője.
Az európai palagáz kitermelésének terveit az elmúlt nyolc évben jegelték, miközben az Egyesült Államokban dinamikusan nőtt az export. Európában német kutatók mérték fel a készleteket, és megállapították: 14 ezer miliárd köbméter kitermelhető palagáz van kontinensünkön, a legtöbb Lengyelországban (4,2 ezer miliárd), Franciaországban (3,9 ezer milliárd) és Romániában (1,4 ezer milliárd).
Lengyelország nem termeli ki a palagázt, miközben az USA-ból importálja azt: “az amerikai behozatal 70%-a palagáz", hívta fel a figyelmet a szakértő, aki szerint ”ha Lengyelország csak egy kis részét termelné ki a 4,2 ezer milliárd köbméternek, akkor is komoly szerepet játszhatna az Európai Unió energiabiztonságában.”
Miért tették eddig félre a kitermelési terveket Lengyelországban? Mert az akkori árakon nem érte volna meg a palagáz kitermelése, most viszont a magasabb árakon igen. Korábban az Exxon Mobil, a Chevron és a Total Energies felhagyott a kutatással Lengyelországban.
Nem azért álltak le, mert nem találtak palagázt, hanem mert a kormány 2013-ban úgy döntött, hogy egyre kevesebb koncessziót ad ki, ugyanis féltette a környezetet. Az amerikai Conoco Phillips például 220 millió dollárt fektetett be egy palagáz-kitermelésbe Lebork közelében. Aztán szépen összecsomagoltak és elmentek, mert a kormány egyetlen engedélyt sem adott ki kitermelésre, de még kutatófúrásra sem.
Már kisebb a környezeti kár?
A palagáz kitermelés környezetkárosító, de a szakértők most azt állítják, hogy a technológiai fejlődésnek hála ez jelentős mértékben csökkent, kevésbé szennyezi a földet, illetve a vízkészletet. A környezetvédők ebben kételkednek. A palagáz hívei azzal vágnak vissza, hogy olyan drága lett a földgáz, mindenképp érdemesebb kitermelni a hazai palagázt, mint az óceánon áthozni az amerikait.
Problémát jelent, hogy a geológiai viszonyok mások az Egyesült Államokban, mint Európában. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Európában drágább lenne a palagáz kitermelés mint az USA-ban.
Az ellenzők másik érve az idő: évekbe telik egy palagázmező feltárása és kitermelése. A mostani energiakrízist tehát semmiképp sem oldaná meg a palagáz-kitermelés beindítása Lengyelországban.
“Nem hiszem, hogy Lengyelország nagymértékben visszatérne a palagáz kitermeléséhez. Ha nagyot javulna a kitermelés technológiája, akkor ez megtörténhetne, de ha nem, akkor folytatódik a letérés a földgázról” - nyilatkozta a Deutsche Wellenek Robert Zajdler energiaügyekben járatos lengyel ügyvéd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.