Százezrek vonultak utcára Katalónia elszakadását követelve Spanyolországtól
A szervezők szerint 800 ezren vonultak utcára Barcelonában az elszakadást követelve.
A szervezők szerint 800 ezren vonultak utcára Barcelonában az elszakadást követelve.
Vlagyimir Rogov, a területet vezető főtanács egyik tagja szerint mostantól nincs közük az országhoz, amit a „nácik és a terroristák vezetnek”.
A Korzikára látogató francia államfő jelezte, hogy elutasítja az autonómiával kapcsolatos törekvéseket. A sziget vezetőivel Macron csak egy olyan irodában hajlandó külön megbeszélést tartani, ahol a francia zászlót is kitűzték a korzikai és az uniós mellé.
Az alkotmánybíróság közben megsemmisítette a katalán függetlenségi nyilatkozatot.
Nyáron írhatják ki a népszavazást, de ehhez még Madridnak is lesz egy-két szava.
A legújabb felmérés szerint jelenleg kevesebben támogatják Skócia elszakadását az Egyesült Királyságtól, mint a függetlenségről 2014-ben tartott népszavazás idején, de a skót választók többsége ennek ellenére úgy véli, hogy Skócia előbb-utóbb mégis független országgá válik.
A katalánok egyelőre nem balhéznak, nyugodt körülmények között indult a parlamenti szavazás, ahol 135 képviselő sorsa dőlhet el. Ha a Junts pel Sí (Együtt az igenért) nyer, elindítják az elszakadási folyamatot Spanyolországtól.
Skócia nem vállalja át az Egyesült Királyság teljes államadósságának rájutó részét, ha függetlenné válása esetén nem használhatja tovább a fontot – mondta kedd este a skót pénzügyminiszter egy Edinburghban rendezett szakpolitikai vitán. John Swinney szerint a skót kormány továbbra is azt szeretné, hogy Skócia az Egyesült Királysággal kötendő hivatalos valutauniós megállapodással megtarthatná a fontot. A skót kormány ebben az esetben átvállalná a brit államadósság "méltányos hányadát".
A betétesek, sőt maguk a bankok is "elmenekülhetnek" Skóciából, ha a függetlenségről kiírt szeptemberi népszavazáson az elszakadásra voksolók győznének – ezt jósolják az egyik vezető európai pénzügyi szolgáltató csoport friss tanulmányában. A UBS svájci nagybank szerint a bankbetétesek "nagyon gyorsan" hozzákezdhetnek pénzük kivonásához és áttelepítéséhez Angliába, ha önállósodik Skócia.
Skócia nemsokára dönt, hogy ott akarja-e hagyni az Egyesült Királyságot: jelenleg élénk társadalmi vita folyik arról, hogy ami a briteknek komoly érvágást jelentene, az a nacionalista hevülettől fűtött skótoknak jó-e. Egy biztos, bárhogy is alakul a népszavazás végkimenetele, a brit kormány nem mehet el mellette szó nélkül. Kik állnak a szeparatista mozgalom mögött és mik a terveik? A hvg.hu összefoglalója.
A magyar huszonévesek több mint fele a szüleivel él. Hogyan látják magukat, és hogyan látja őket a társadalom? Mi igaz a felelőtlen, hedonista egyetemistákról és elkényeztetett „mamahotel"-lakókról szóló sztereotípiákból? Mikortól beszélhetünk „túlzott” otthon maradásról? Ha elolvasta, töltse ki kérdőívünket!
A brit pénzügyminiszter arra figyelmeztette Skóciát, hogy ha ügy döntenek, hogy elszakadnak az Egyesült Királyságtól, akkor a fontnak is búcsút mondhatnak. A skót első miniszter blöffnek nevezte a kijelentést.