Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#döntések

hvg360 Sztojcsev Iván

A Nobel-díjas, aki megmutatta, mennyire szép emberi dolog bután viselkedni

Soha többet nem tudnak a közgazdászok az emberekre úgy nézni, mint korábban – így méltatják az utódok a 90 évesen elhunyt Daniel Kahneman munkásságát. Ő volt az, aki megmutatta, hogyan bolyongunk a túl sok információ között, hogy milyen optikai csalódásokhoz hasonlító módon csap be minket a saját agyunk, vagy épp hogy miért hiszünk vagy nem hiszünk Istenben.

Tech MTI

Észre fogja venni: európai nyomásra lesz átláthatóbb a WhatsApp

Az európai uniós fogyasztóvédelmi hatóságokat és az Európai Bizottságot tömörítő Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózat (CPC) elérte, hogy a WhatsApp a jövőben átláthatóbban tájékoztassa felhasználóit a szerződésmódosulásokról és tiszteletben tartsa döntéseiket.

hvg360 Sztojcsev Iván

Mennyivel rosszabb döntéseket hoz az, akin nagy a nyomás?

Szép lenne a világ, ha minden döntés jól átgondolt volna, de aki nagy nyomás alatt van, nem mindig dönt racionálisan. Nem csak a szűk határidő vagy a nagy tét zavarhatja bele az embert olyan helyzetbe, amikor nagy stresszben kell döntenie – mutatták ki a téma kutatói, akik arra is rájöttek, a kockázatokhoz egész másképp hozzáálló embereknek is vannak közös sémáik, amikor hirtelen kell döntést meghozniuk.

Plázs Magyari Lilla

Mégsincs szabad akaratunk?

Az idegtudomány szerint a szabad akarat, ahogyan arra a mindennapokban gondolunk, nem létezik. Cselekvéseinket az agyunk irányítja, és döntéseinket gyakran nem tudatosuló folyamatok határozzák meg. Eszerint a szabad akarat érzése illuzórikus, de ez nem jelenti azt, hogy haszontalan. Az egyén számára fontos ez az érzés, mert cselekvéseit ezáltal tulajdonítja saját magának, és ezáltal képes felelősséget vállalni értük.

Plázs Medipress

Mit jelent a szívünkre hallgatni?

Mindenki átélte már élete során, hogy valami megmagyarázhatatlan belső ösztön megsúgta neki, mit kell tennie. Most egy új tanulmány – amely a Psychological Science című folyóiratban jelent meg – kimutatta, hogy tudományos oka van ennek a jelenségnek.

Plázs MTI

Egy érintés is befolyásolhatja döntéseinket

A váll, a kar vagy a hát gyengéd érintése is megváltoztatja az emberek kockázatvállalási hajlandóságát, különösen a női érintés hatásos a befolyásolás szempontjából - állapították meg kis létszámú kísérleteik alapján amerikai és kanadai pszichológusok.

Itthon MTI

Csak a választás után döntenek a posztokról a Fideszben

Személyi döntések, kinevezések csak azután lehetnek, hogy az országgyűlési választás véget ér, "vagyis a legtávolabbi település legutolsó választópolgára is leadta a szavazatát" - így kommentálta a Fidesz szóvivője a leendő kormány összetételével kapcsolatos, a sajtóban megjelent személyi találgatásokat csütörtökön.

Plázs hvg.hu

Befolyásolja döntésünket a vércukorszintünk

A vér glükózszintje befolyásolja az emberek döntéshozatali folyamatát; megfontoltabban választottak egy kísérletben azok, akiknek magasabb volt a vércukorszintjük - közölték amerikai kutatók a Psychological Science című szaklapban.

Vélemény hvg.hu

Csizmadia Ervin: Dönteniük kell a vergődő rendszerváltóknak

A Fidesz és az MSZP különböző okokból ugyan, de nincs döntési helyzetben. A Fidesznek nem kell döntenie, hiszen népszerű, az MSZP pedig nem tud úgy dönteni, hogy ezáltal bármi is megváltozzon a párton belül. A két vergődő kis párt, az MDF és az SZDSZ ellenben éppen most van olyan döntési helyzetben, mint 1994 óta soha. Még az is elképzelhető, hogy embereik az MSZP listáján indulnak– mutat rá Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója.