Mennyivel rosszabb döntéseket hoz az, akin nagy a nyomás?

7 perc

2021.10.27. 05:00

Szép lenne a világ, ha minden döntés jól átgondolt volna, de aki nagy nyomás alatt van, nem mindig dönt racionálisan. Nem csak a szűk határidő vagy a nagy tét zavarhatja bele az embert olyan helyzetbe, amikor nagy stresszben kell döntenie – mutatták ki a téma kutatói, akik arra is rájöttek, a kockázatokhoz egész másképp hozzáálló embereknek is vannak közös sémáik, amikor hirtelen kell döntést meghozniuk.

Szeretnénk azt hinni, hogy az emberek jól átgondolt, racionális döntéseket hoznak, vagy ha mások nem is így tesznek, meggyőződésünk, hogy mi magunk azért igen. Sok közgazdász is beleesik abba a csapdába, hogy racionális döntéseket feltételez mindenkiről, már csak azért is, mert így sok mindent tényleg egyszerűbb számolni.

Van, amikor az befolyásolja a döntéshozatalt, hogy nincs elég információ birtokában az ember. Szintén rossz döntésekhez vezethet az, ha a bonyolultabb fajták közé tartozó valószínűségeket kell értelmezni, és vannak olyan gazdasági helyzetek is, amelyek pontosan ugyanúgy becsapósak, mint az optikai csalódások. Akadnak viszont olyan helyzetek is, amikor a probléma egyszerűen az, hogy nyomás alatt kell meghozni a döntéseket.

Nemcsak a szemünket verheti át egy optikai csalódás, a gazdasági érzékünket is

Amikor azt mondják, hogy becsap a saját agyunk, a legkönnyebben valamilyen látványos optikai csalódásra gondolnak. Pedig ez nem csak játék, a gazdasági döntéseink gyakran nem azért rosszak, mert buták vagyunk, hanem azért, mert csak rosszul lehet érzékelni valamit. A közgazdasági elméleteket bemutató sorozatunk újabb részében téves érzékelésről folytatott kutatásokat mutatunk be.

Gloria Phillips-Wren és Monica Ayda egy 2020-as tanulmányukban közép- és felsővezetők döntéshozatali módszereit vizsgálták, és arra jutottak, hogy négy csoportba lehet sorolni azokat a zavaró tényezőket, amelyek miatt rosszabb döntéseket hoznak:

  • ha áttekinthetetlenül sok információ zúdul rájuk,
  • ha nagy a határidő miatti nyomás,
  • ha túl komplex témában kell dönteni,
  • illetve ha nagy a bizonytalanság.

A határidők miatt érzett stresszt érdemes itt egy kicsit külön választani a másik három tényezőtől, ezt ugyanis nem intézhetjük el annyira egyszerűen, hogy minél sürgetőbb a határidő, annál kapkodóbb döntéseket hoz az ember.