Dávid Ferenc: Kikényszerítették a béralkut
Nem szívesen írta alá a VOSZ a minimálbér-javaslatot, mert az szerintük a kis cégeknek csak kockázatokat hoz.
Nem szívesen írta alá a VOSZ a minimálbér-javaslatot, mert az szerintük a kis cégeknek csak kockázatokat hoz.
Aláírtak egy bérajánlást, amiben nincs konkrét szám.
Az Egységes Közlekedési Szakszervezet szerint a BKV olyan problémák elhárításában is hajthatatlan, amelyek "közvetlenül is veszélyeztethetik az utasok életét". Az érdekképviselet több ügyben is feljelentést tett, de közleményükben csak az elsőajtós felszállási rendet kifogásolják konkrétan. A BKV visszautasítja a vádakat, és egy béralkut célzó nyomásgyakorlás eszközének tekinti a feljelentéseket.
Nem csak az álláskereső jövőbeni fizetését, juttatási csomagját befolyásolhatja, milyen kérdéseket tesz fel az interjúztatónak. Sokat elárul a pályázó személyiségéről, érdekérvényesítő képességéről, mennyire van tisztában saját piaci értékével, illetve azzal, hogy mekkora értéket tud teremteni az őt alkalmazó cég számára. De hogyan lehet kideríteni, hogy mekkora összegről beszélünk, illetve mennyire komoly az ajánlat?
Az állásinterjú legkényesebb része a bértárgyalás. Ha a pályázó idáig eljut, bízhat benne, hogy potenciális alkalmazottként számol vele a munkáltató. Ám az már egyáltalán nem biztos, hogy a cég által kínált fizetés és a jelölt bérigénye találkozik. Mi a sikeres bértárgyalás - nonverbális - záloga? Tippek.
Az állásinterjú legfontosabb része a béralku. Ha idáig eljut a jelentkező, gyakorlatilag már a zsebében érezheti a megpályázott állást. Ám az utolsó lépcsőfok, a megállapodás még hátravan. Melyek azok a hibák, melyek az álláskereső vesztét okozhatják a béralku során?
Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki bértárgyalásán a munkavállalói oldal várhatóan a kormány által várt inflációnál magasabb, 6-7 százalékos minimálbér-növelést javasol, az országos bérajánlásnál pedig nem tartja elfogadhatónak a reálkeresetek további csökkenését - írja a szerdai Napi Gazdaság.
A béralku az elhelyezkedési folyamat legkritikusabb pillanata. A válság kapcsán pedig fokozottan érezhetik a munkavállalók, hogy kiszolgáltatott helyzetbe kerültek. Hogyan döntsük el, milyen bért kérhetünk leendő munkáltatónktól anélkül, hogy lecsúsznánk a jelenleginél kedvezőbb munkalehetőségről?