Tízezres ellenzéki tüntetés volt Pozsonyban a Fico-kormány ellen
A szlovák ellenzék a rendőri túlkapásokra hívta fel a figyelmet és összefogna Robert Fico ellen.
A szlovák ellenzék a rendőri túlkapásokra hívta fel a figyelmet és összefogna Robert Fico ellen.
A 30 évvel ezelőtti bársonyos forradalmat ünnepelve újra felerősödtek a kormányellenes jelszavak Prágában és Pozsonyban. A kommunista múltú cseh miniszterelnök ellen már százezrek tüntettek és Szlovákiában is egyre többen elégedetlenek azzal, hogy a kormánypártok maffiaállammá változtatták az országot.
Kellő szerénységgel, de 30 év teljesítményének önbizalmával és az európai helyzet ismeretében mondhatni, hogy 30 éve még azt gondoltuk, Közép-Európa jövője Európa, de ma már azt látni, hogy "mi vagyunk Európa jövője", és "készen is állunk erre a küldetésre" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap Prágában a bársonyos forradalom 30. évfordulójának alkalmából rendezett megemlékezésen.
Épp 30 éve, 1989. november 17-én Prágában egy diákfelvonulás a kommunista rendszer elleni megmozdulássá vált. A rendőrség brutális fellépése országos tiltakozási hullámot indított, ez volt a bársonyos forradalom kezdete. A fejleményeket elemezte következő számában a HVG, ezt a cikket közöljük újra az évforduló alkalmából. (A borítókép egy korabeli HVG-címlap részlete).
Az Olthatatlan és a Pusztaság című sorozatok sikere után az HBO most a szovjet birodalom összeomlásának korszakba kalauzol, amit fikciós formában eddig nagyon ritkán ábrázoltak.
Bár a magyar köztársasági elnöknek Prágában egy percre sikerült lecsillapítania a Milos Zeman miatt dühös tömeget, egy másik helyszínen pórul járt. Pillanatokkal az után, hogy ő maga arrébb küldte az esernyős biztonsági őröket, tojással dobták meg.
A tüntetők kifütyülték a bársonyos forradalom 25. évfordulójára érkező államfőket, köztük Áder Jánost is. A tiltakozók Milos Zeman elnök ellen demonstrálnak. Áder beszédében egyperces néma csendet kért, ezt a Zeman-ellenes tüntetők is elfogadták.
Nem az egykori ellenzék, hanem a kommunista állambiztonsági hivatal (StB) forgatókönyve érvényesült az 1989 novemberi bársonyos forradalom prágai eseményeinek kirobbantásában - állítja Ludvík Zifcák, volt állambiztonsági ügynök, aki egyike volt a november 17-i prágai tüntetés főszereplőinek, mely végül a korabeli szocialista rendszer bukásához vezetett Csehszlovákiában.
Csak a csehek nem egészen fele gondolja, hogy a mai demokratikus rendszer jobb, mint az 1989-es bársonyos forradalom előtti szocialista rendszer.
Václav Havel egykori csehszlovák, illetve cseh köztársasági elnök nem vesz részt a bársonyos forradalom 22. évfordulójának központi ünnepségein csütörtökön Prágában - közölte hétfőn a volt államfő irodája.
November 17-én délután a Mi Szlovákiánk – Néppárt sajátos módon emlékezett a bársonyos forradalom évfordulóján, „cigány parazitákról“, a nacionalisták üldöztetéséről beszéltek pozsonyi akciójukon - írja a bumm.sk szlovákiai portál.