Nem nagyon jött be a cseheknek a rendszerváltás
Csak a csehek nem egészen fele gondolja, hogy a mai demokratikus rendszer jobb, mint az 1989-es bársonyos forradalom előtti szocialista rendszer.
A STEM prágai közvélemény-kutató intézet szerdán nyilvánosságra hozott országos felmérésből kiderült, hogy a demokratikus rendszer támogatóinak aránya 1992 óta a legalacsonyabb szintre süllyedt Csehországban. Az emberek egyharmadának az a véleménye, hogy a mai demokrácia rosszabb, mint volt egykor a szocializmus.
Egy év alatt a mostani demokratikus rendszert jobbnak tartók aránya 53 százalékról 46 százalékra esett vissza, míg a szocializmust jobbnak találók aránya 27 százalékról 32 százalékra emelkedett. A maradék 22 százaléknak az a véleménye, hogy a két rendszer között semmiféle lényeges különbség nincs.
A STEM 1992 óta méri a két társadalmi berendezkedésről vallott lakossági nézeteket. Az évente készített felmérés eredményei aránylag jól jelzik, mikor hogy megy a cseheknek. A demokratikus rendszernek 1992-ben volt a legnagyobb támogatottsága, 69 százalék. Hatvan százalék felett volt ez az arány még 2003-ban és 2006-ban.
Ötven százalék alá például 1997-ben került, amikor megbukott Václav Klaus jobboldali kormánya, s a Polgári Demokratikus Párt (ODS) több korrupciós botrányba is bekeveredett, minek következtében 1998-ban Milos Zeman Cseh Szociáldemokrata Pártja (CSSD) került hatalomra.
Petr Necas jobbközép kormányának hatalomra kerülése (2010) óta ismét folyamatosan csökken a demokrácia híveinek aránya, s nő a szocializmust jobbnak tartók aránya. Általában jellemző, hogy a fiatalabbak a mai rendszert, míg az idősebbek a korábbi rendszert tartják jobbnak.