Hogyan láthatja egy idegen civilizáció csillagásza kívülről a Tejútrendszert?
A Tejútrendszer a kémiai térképe alapján érdekes galaxisnak tűnhet egy olyan idegen csillagász számára, aki például az Androméda galaxisból kémleli az eget.
A Tejútrendszer a kémiai térképe alapján érdekes galaxisnak tűnhet egy olyan idegen csillagász számára, aki például az Androméda galaxisból kémleli az eget.
Egyébként is ritka, hogy más csillagok bolygóit sikerül lefényképezni, de a legújabb felvétel csillagászati szenzáció.
A történelem során most először sikerült olyan felvételt készíteni, ami megerősítheti a bolygók keletkezéséről korábban alkotott elméletet.
Az ősi kínai csillagászat eddigi legkorábbi bizonyítékainak számító, ötezer éves relikviákat tártak fel a kutatók a közép-kínai Honan tartományban.
A világ legnagyobb csillagászati adatbankját készítették el kínai tudósok a LAMOST teleszkóp megfigyelései alapján. Az adatbázis segítheti a Tejútrendszer megértését, valamint a távoli galaxisok és az univerzum fejlődésének tanulmányozását.
A Hortobágy fölötti égbolton fotózták le a Tejút fényes sávját.
Vasárnap a Marshoz eléggé közel halad majd el egy üstökös. Persze, csak csillagászati mértékkel nézve közel.
Ultrafényes halott csillagot fedeztek fel amerikai tudósok a NuSTAR röntgencsillagászati műhold segítségével, a szokatlan objektum, amely tízmillió Nap fényével ragyog, 12 millió fényévnyire, a Szivar-galaxisban, a Nagy Medve-csillagképben található.
Fagyos, rózsaszín törpebolygót fedeztek fel a Naprendszer külső szélén, a Plútón túl amerikai csillagászok. Csak találgatnak, hogy került oda, ahol egyáltalán nem kellene lennie.
A Jupiter és a Szaturnusz új légköri adatai arra utalnak, hogy bőségesen előfordul bennük a szén szemet gyönyörködtető, kristályos alakzata. Évi egy tonna gyémánt keletkezhet a Szaturnuszon – hangzott el az Amerikai Csillagászati Társaság konferenciáján.
A HIP 102152 nemcsak tömegét tekintve, de kémiai összetételében is a megszólalásig hasonlít a Naphoz. Csak éppen 8,2 milliárd éve létezik, tehát jóval idősebb a mi Napunknál.
A korábbi feltételezésekkel szemben nem egy, hanem két hatalmas "ökölcsapás" érte a Vesta óriásaszteroidát a múltban - derítették ki a NASA Dawn űrszonda legújabb felvételeinek köszönhetően. A felfedezésről a Science pénteki számában jelentették meg tanulmányukat a NASA tudósai.