Kevesebb az Erasmus-diák, ez pedig lefelé húzza a budapesti albérletárakat
Tizenhét százalékkal kevesebbet fizetnének a bérlők mint amennyit a bérbeadók szeretnének tőlük kérni.
Tizenhét százalékkal kevesebbet fizetnének a bérlők mint amennyit a bérbeadók szeretnének tőlük kérni.
Ellentétes folyamatok játszódnak az országban: a fővárosi árak megemelkedtek a tavalyi éves átlaghoz képest, a legnagyobb vidéki városokban ezzel szemben ahhoz mérten átlagosan 5,6 százalékos az árcsökkenés.
A The Economist úgynevezett Carrie Bradshaw-indexe szomorú első helyet osztott ki a magyar fővárosnak.
Januárban ismét nőttek a bérleti díjak, az egy évvel korábbiakhoz képest országosan 13 százalékkal, a fővárosban 12 százalékkal. Budapesten az átlagos bérleti díj 250 ezer forint, és két vármegyeszékhelyen is 200 ezer forint fölé lendült az átlagos díj.
A tavalyinál viszont így is többet kell fizetni.
A fővárosban az átlagos havi albérleti díjak meghaladják a 200 ezer forintot, erre rakódnak rá a közüzemi számlák és a kaució is. Utóbbi most 2-3 havi bérleti díjnak felel meg – közölték a felvételi ponthatárok szerdai kihirdetésével induló albérletpiaci főszezonról az MTI által megkérdezett ingatlanpiaci szakértők.
Széles a kínálat, de egyre nő a kereslet is az albérletpiacon ahogy közeledik az őszi félév a felsőoktatásban, és ez is hajtja fel az árakat. Nem csoda, hogy a kedvezőbb árú helyeken másfélszeresre nőtt a kereslet. Budapesten a legmagasabb havi bérleti díj, a legolcsóbb pedig Miskolc a nagyvárosok közül. A fővárosban legolcsóbban a X., a XVII. és a XXI. kerületben vehető ki lakás.
Emelkedő díjakkal és szűkülő kínálattal várja a fiatalokat az albérletpiac.
Ugyanakkor éves szinten ötödével nőttek a lakbérek.
Stagnálnak az árak a piacon, a kiadó lakások száma pedig nőtt. A fővárosban az átlagos bérleti díj 200 ezer forinton állt meg.
Míg a leendő bérlők átlagosan havi 157 ezer forintért keresnek lakást, addig a bérbeadók 192 ezerért kínálják azokat.
Felpörgette az albérletpiacot a felvételi ponthatárok kihirdetése, és már jön a következő hullám is, amit majd azok indítanak be, akik nem kerültek be a kollégiumba. Mostantól különösen fontos lesz a kiadó lakásoknál a rezsi mértéke.