Emelkedő díjakkal és szűkülő kínálattal várja a fiatalokat az albérletpiac.
Zajlanak az érettségi vizsgák – a fejlemények mind a hvg.hu-n, mind az Eduline-on követhetők – a napokban több mint 70 ezer diák ad számot tudásáról, a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos képzéseire pedig még többen, 78 ezren adták be a jelentkezésüket. Vagyis több tízezer új bérlő jelenhet meg nyáron az albérletpiacon.
Az ingatlan.com legfrissebb elemzése szerint korábban kéz a kézben járt az eladó és kiadó lakások piaca, idén viszont már más pályán mozog az albérleti és lakáspiac. A portál szerint a bérelhető lakások iránti érdeklődés 10-20 százalékkal mérséklődött éves szinten, miközben a használt lakások iránti kereslet 50 százalékkal esett vissza.
Ennek hátterében elsősorban az áll, hogy januárhoz képest 5 százalékkal csökkent a kiadó lakások kínálata. Eközben pedig az eladó lakásoké több mint 30 százalékkal bővült éves szinten. Az adatokból az is kiolvasható, hogy a lakásvásárlást elhalasztó vevők nem jelentek meg tömegesen bérlőként az albérletpiacon.
Az országos átlagos bérleti díjak alakulása is a fenti folyamatokat támasztja alá: márciusban ezek 0,8 százalékkal emelkedtek havi szinten, éves összevetésben pedig 18 százalékkal nőttek. És szűkebb lett a budapesti és a fővároson kívüli piacra jellemző bérleti díjak közötti különbség: a legnagyobb és legkeresettebb egyetemvárosokban, illetve vármegyeszékhelyeken most nagyjából annyiért kínálják a bérelhető lakásokat, mint amennyiért tavaly lehetett Budapesten lakást kivenni.
Az átlagos bérleti díjak a főbb felsőoktatási városokban május elején, forintban:
- Veszprémben 180 ezer,
- Székesfehérváron 160 ezer,
- Győrben és Debrecenben 150-150 ezer,
- Pécsen és Szegeden egyaránt 130 ezer,
- Miskolcon 100 ezer,
- Budapesten pedig nagyon széles sávban, 135-320 ezer forint között szóródnak az árak.
A július végén induló albérletszezon idén olyan lendületet kaphat a több tízezernyi új bérlővel, amit utoljára a koronavírus-járvány előtt láthattunk, állapítja meg az ingatlan.com.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.