Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#United_Way

United Way

„A nyugdíjas lakóknak semmi esélyük arra, hogy saját lábra álljanak” – élet egy menekültszállón

Több mint egy éve tört ki az orosz-ukrán háború, és sokan azóta élnek menekültszállókon, és várják, hogy hazamehessenek. A Migration Aid egy budapesti és egy győri szállót üzemeltet, ahol rövid, illetve hosszú távon segítenek az átutazó vagy ideiglenesen nálunk letelepedett családoknak. A saját albérlet gyakorlatilag esélytelen, ahogy az is, hogy mindenki el tudjon helyezkedni. Akkor milyen kilátásaik vannak a menekülteknek, és hogyan lehet többtagú családként hónapokig egy szobában lakni? Erről beszélgettünk a szervezet két önkéntesével.

United Way

Be tudnak illeszkedni a Magyarországon maradt menekültek?

Az orosz-ukrán háború következtében Kárpátaljáról nagy számban menekültek hazánkba magyar anyanyelvű roma családok. A kezdeti segítségnyújtás az életfeltételeik megteremtésére irányult, de a Magyarországon maradt menekültek számára ugyanígy lényeges, hogy a társadalomba való beilleszkedésben is segítséget kapjanak. Ennek fontos része, hogy az ide érkező gyerekek ne csak együtt élni, de együtt tanulni is tudjanak a helyi közösségben, a hátrányos helyzetű fiatalok mentorálásával és módszertani fejlesztésével foglalkozó Motiváció Oktatási Egyesület pedig éppen ebben segít nekik. A szegedi tanévzáró eseményükön mi is ott voltunk, és a kezdeményezés hátteréről, részleteiről kérdeztük a szakembereket.

United Way

Magyarok, akikre igazán büszkék lehetünk

A vecsési evangélikus gyülekezet civil szervezetét, a Sátor Egyesületet azért hozták létre, hogy hitétől függetlenül bárki csatlakozni tudjon egy olyan helyi közösséghez, amely tenni akar a társadalomért. Az egyesület a háború kitörése óta ukrajnai menekülteket is támogat: családokat fogadott be, és gondoskodik többek között a menekült gyerekek taníttatásáról. A tanodán kívül a gyerekek színjátszó, hangszeres, kézműves és tankerti foglalkozásokon vesznek részt, a felnőttek számára pedig mentálhigiénés konzultációkat biztosítanak. Mindent megtesznek a sikeres integrációért. A kezdeményezés hátteréről és a közös mindennapokról a szervezet vezetőjét, Heinemann Ildikót kérdeztük.

United Way

Egy magyar tanya a fogyatékkal élő menekültekért

Az Ukrajnában zajló háború emberek millióit hozta drámai és sok esetben kilátástalan helyzetbe. Különösen igaz ez a fogyatékkal élőkre, hiszen az ilyen családok szállást, ellátást is sokkal nehezebben kapnak. A Szabadszállás mellett működő Strázsa Tanya hosszú évek óta segíti a fogyatékos, értelmi sérült embereket, és – a United Way Magyarország, valamint az SOS Gyermekfalvak Magyarországi Alapítványa támogatásával – ugyanerre vállalkozik az ukrajnai menekültek esetében is. Videónkban ezt a rendkívüli kezdeményezést mutatjuk be közelebbről, és a szociális szövetkezet igazgatónőjével, illetve az ott lakókkal beszélgetünk a tanya mindennapjairól.

United Way

„Az adott napnak élve próbálunk túlélni” – mindennapok egy nélkülözőket segítő szervezetnél

Az Oltalom Karitatív Egyesület több mint harminc éve karolja fel a hátrányos helyzetű rétegeket. Többek között iskolát, hajléktalanszállót és -kórházat, valamint idősek otthonát működtetnek, ráadásul az ukrajnai háború kitörése után menekült családokat fogadtak be. Mindezt lehetetlenül kevés pénzből, állami segítség nélkül tették, és a növekvő árak, illetve az energiaválság árnyékában próbálnak túlélni.

United Way

Én nagyon büszke voltam a magyarokra, soha nem láttam még ilyen szintű összefogást

Egyelőre nem látszik a háború vége, sőt, egyre komolyabb támadásokat folytat Oroszország Ukrajna ellen, így továbbra is számítanunk kell menekültek érkezésére a határon. Vannak, akik pár nap után már tovább is állnak, mások hetekig, hónapokig is itt élnek, egy részük azonban még hosszabb időre tervez Magyarországon maradni.