Felfedezték a rosszul alvók ördögi körét
Minél rosszabbul alszik valaki, annál nehezebben felejti el a múltbeli negatív, traumatikus emlékeit, és minél többet szorong ezek miatt, annál rosszabbul alszik.
Minél rosszabbul alszik valaki, annál nehezebben felejti el a múltbeli negatív, traumatikus emlékeit, és minél többet szorong ezek miatt, annál rosszabbul alszik.
Bár gyorsabban elalhat, aki lefekvés előtt alkoholt fogyaszt, azonban ebben az esetben megváltozik az alvásciklusa, mégpedig éppen a kritikus fázis kárára.
Világszerte népszerűek a rövid orrú kutyafajták, a népszerűségért ugyanakkor az egészségükkel fizetnek: a koponya megrövidülése az agy torzulásával, légzési nehézségekkel és alvásproblémákkal is jár. Magyar kutatók eredményei szerint ehhez hozzájárul, hogy a rövid fejű kutyák többet alszanak, mivel a fajtájukra jellemző alvási apnoé növeli a nappali álmosságot, alvásukban hosszabb a REM-fázis, mint a nem-REM, és alvási EEG mintázatuk fehérállomány-vesztésre utaló jeleket is mutat.
Performance-nak indult, de a tudományt is szolgálta egy francia művész mazochista próbatétele. Az önkéntes emberkísérlet az éjszakai utazások kínjait és a hallucinációk természetét is érthetőbbé teszi.
Aki egy jó ötleten agyal, annak érdemes gyorsan aludnia, de éppen csak egy keveset. Kreatívabb lehet az ember a szokásosnál, ha az alvás legkorábbi szakaszából ébred – állítják az anekdoták mellett immár kutatók is.
Remmyo néven hívták életre azt a nyelvet, ami az arcunkra helyezett EMG-érzékelővel tud leolvasni egy szoftver, miközben REM alvási fázisban vagyunk – a nyelvet állítólag bárki megtanulhatja, és kommunikálhat ily módon.
Aktívabb az ember álmában, mint eddig vélték: még az egészséges emberek izmai is sokat mozognak – állapították meg az Innsbrucki Egyetem kutatói.
Az alvás REM-fázisának rendellenessége kapcsolatba hozható a Parkinson-kórral – állítja egy új kutatás.