Újabb magyarázat a Parkinson-kórra
Az alvás REM-fázisának rendellenessége kapcsolatba hozható a Parkinson-kórral – állítja egy új kutatás.
A REM-fázis alatt egyeseknek rémálmaik vannak, amelynek során ellenük való támadást, vagy üldözetést élnek át, ami alvás közben akár üvöltésre, sírásra, ütő-, vagy rúgómozdulatokra ösztönzi őket. A Lancet Neurology az utóbbi öt évben már három cikket is közölt, amely kapcsolatot mutatott ki az ilyenfajta rendellenesség és a Parkinson-kór között.
Egy 2006-os vizsgálat szerint az alvási rendellenességben szenvedők mintegy 45 százalékában alakul ki Parkinson-kór, vagy más neurológiai rendellenesség – ezek mind a dopamin nevű jelátviteli anyag hiányához köthetőek. A második cikk olyan vizsgálatot mutat be, amelynek során képalkotó módszer (például SPECT) segítségével mérik az agyban lévő dopamin szintjét – a módszerrel kiválóan azonosítható volt, hogy a REM-fázis rendellenessége növeli a neurodegeneratív betegség kialakulásának kockázatát.
A legújabb tanulmány szintén SPECT-et alkalmazott: következtetéseik szerint a REM-fázis rendellenességei miatt szenvedőkben évek alatt lassan csökken a dopamin szintje. A SPECT az első eszköz, amelynek segítségével a betegség már viszonylag korai fázisban kimutatható. Mindhárom vizsgálatot Àlex Iranzo és a Barcelonai Egyetemi Kórház munkatársai végezték, emiatt lehetőség mutatkozott arra, hogy a legfrissebb eredményeket a korábbiakkal összehasonlítsák. A hároméves időszak alatti változás feltérképezéséhez 20 alvási rendellenességgel küzdő, és 20 egészséges egyént figyeltek meg. A vizsgálat során a célzott régió a szubsztancia nigrának nevezett agyi terület volt, mely a dopamintermelés központja, a mozgás-koordinációs és a tanulási folyamatokban tölt be kiemelt szerepet.
A Parkinson-kór során az szubsztancia nigra dopamintermelő sejtjei elpusztulnak, ami remegésben, merevségben, és a mozgás lassulásában nyilvánul meg. A vizsgálat megállapította, hogy az elmúlt három évben a kontroll csoport dopaminszintje 8 százalékkal esett, míg a REM-fázis rendellenességeit mutatókban 20 százalékkal. Ebből a csoportból 3 egyénben ki is alakult Parkinson-kór, náluk a csökkenés 30 százalékos volt. Eredményeik alapján a katalán kutatók olyan újabb gyógyszerek fejlesztését sürgetik, melyek meggátolják, hogy a REM-fázis zavara Parkinson-kórrá súlyosbodjon. A SPECT ráadásul kiváló eszközt jelentene a gyógyszer hatékonyságának monitorozásában.