Megszavazta az Országgyűlés a svéd NATO-csatlakozást
Másfél év után. Valakinek utolsónak is lennie kell.
Másfél év után. Valakinek utolsónak is lennie kell.
Ulf Kristersson és Orbán Viktor egyetértett abban, hogy amiben egyetértenek, ott szorosabb együttműködés szükséges a két ország között. Annyi biztos, hogy Magyarország új Gripeneket vesz, hiszen Orbán megfogalmazása szerint a légvédelmi program indulásakor "csórók voltunk" és ezt nem tudta megtenni az ország.
Nyilvánosságra került Orbán Viktor találkozóra invitáló levele, amelyben Svédország NATO-csatlakozásának ügyéről ír svéd kollégájának. Erre kapta azt a választ, hogy nem kívánnak vele tárgyalni.
Jens Stoltenberg félreérthetetlenül jelezte a magyar kormányfőnek: ideje elvégezni a házi feladatot.
A török törvényhozás végszavazása a NATO-bővítésről azonban nem várható gyorsan. Ez némi mozgásteret ad a magyar kormánypártoknak, hogy tartsák ígéretüket, miszerint nem Magyarország lesz az utolsó jóváhagyó állam.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter éves meghallgatásán azt mondta, továbbra is úgy érzi, hogy a svédeknél jobban hiányzik a döntés a magyar ellenzéknek, ráadásul a svédek még mindig nem adtak választ „évtizedes gyalázkodásaikra”.
Ukrajna felvételét javasolja jelenlegi területeivel a NATO-ba Anders Fogh Rasmussen, a NATO egykori főtitkára. Ez az a változat, amit eddig Kijev mereven elutasított.
Míg bő egy éven át az ígért dátumok halogatását választotta a kormány és a Fidesz stratégiának a svéd NATO-csatlakozás megszavazásánál, az utóbbi hetekben az ellenkezőjét: már nem is ígérik. És ehhez tartják is magukat, mivel az Országgyűlés jövő heti kétnapos ülésén sincs napirenden a téma.
Magyarország mert nagyot álmodni. Lábujjhegyre áll, és beleköp a nagyok levesébe. Vélemény.
Svédország NATO-csatlakozása kapcsán kijelentette: „Nem biztos, hogy ezt nekünk meg kell szavazni.” Svédország NATO-csatlakozásának kérdése lassan egy éve húzódik, de továbbra sem világos, a magyar kormány támogatásához mit kellene tenniük a svédeknek.
Az ellenzék kezdeményezte a nyári szünet ellenére az ülést, de könnyen lehet, hogy csak ők lesznek bent egyedül, a Fidesz-KDNP pedig bojkottál: 2010 óta 16 alkalomból 16-szor így tettek.
A Házbizottság csütörtöki ülésére Kövér László fideszes házelnök olyan előterjesztést nyújtott be, amely az ellenzék 49 képviselője kezdeményezésének megfelelően július 31-ére, hétfőre hívná össze a parlament rendkívüli ülését. Ezen többek között a svéd NATO-csatlakozás ratifikálásáról is szavaznának, de aligha fognak, mivel a kormánypártok várhatóan bojkottálják majd az ülést.