Itthon 2023. július. 30. 20:24

Hétfőn rendkívüli ülés lesz a parlamentben: téma a svéd NATO-csatlakozás

Az ellenzék kezdeményezte a nyári szünet ellenére az ülést, de könnyen lehet, hogy csak ők lesznek bent egyedül, a Fidesz-KDNP pedig bojkottál: 2010 óta 16 alkalomból 16-szor így tettek.

Rendkívüli ülésre ül össze hétfőn 13 órakor a törvényhozás, noha az Országgyűlés szeptemberig elvileg nem ülésezne, a képviselők nyári szabadságon lennének. Kövér László fideszes házelnök mégis összehívta a rendkívüli ülést, amelyre az ellenzék hat napirendi pontot javasolt, köztük Svédország NATO-csatlakozásának – a magyar parlamentben immár egy éve halogatott – jóváhagyását.

Az ülést a szabályok szerint muszáj volt Kövérnek összehívnia, mivel az előírt 40-nél több, összesen 49 ellenzéki képviselő – a DK, az MSZP, a Momentum, az LMP, a Párbeszéd és a Jobbik frakciók tagjai, valamint Varga Ferenc független politikus – kezdeményezte a rendkívüli tanácskozást. Az ellenzékiek a NATO-s téma mellett öt további napirendi pontot is javasoltak:

  • Az Orbán kormány által tervezett megszorítások miatt a magyar családok megsegítése érdekében szükséges intézkedésekről szóló DK-s javaslat A közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló 2021. évi IX. törvény összeférhetetlenségi szabályok szigorítása érdekében történő módosításáról szóló DK-s javaslat
  • Az Erasmus- és a Horizont-programok finanszírozásának biztosításáról szóló Jobbik-javaslat
  • Magyarország klímavédelmi vállalásainak erősítéséről szóló Párbeszéd-javaslat
  • A klímavédelemről szóló 2020. évi XLIV. törvény szélerőművek létesítése érdekében szükséges módosításáról szóló Párbeszéd-javaslat

Kórkép 2023: A kormány egyre inkább a viccben szereplő agresszív kismalachoz hasonlít a külpolitikában

Egyelőre nem látszik, mit nyer az ország azzal a sajátos külpolitikával, ami az elmúlt évet is jellemezte, mindenesetre a háború és Brüsszel tökéletes bűnbakok a kormányzati hibák és a gazdasági bajok elfedésére. Az orosz kémbank elleni amerikai szankciók ismét bebizonyították, hogy Orbán Viktor csak az erőből ért, ahogy az is világossá vált, milyen politikai veszélyeket rejt Magyarország balkáni kavarása.

A hétfői ülés menetrendje a napirend előtti felszólalások, majd a napirend elfogadása és végül a fenti napirendek tárgyalása lesz. Ám szinte biztos, hogy a napirend előtti felszólalások elhangzása után véget is ér majd az ülés, még mielőtt érdemben elkezdődhetne, mivel a napirend elfogadásához szükség lenne kormánypárti képviselők szavazatára is, de ők várhatóan el sem mennek.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is azt mondta minap a kormányinfón: a Fidesz-frakció valószínűleg bojkottálni fogja a rendkívüli parlamenti ülést.

Összehívja hétfőre Kövér László a rendkívüli parlamenti ülést, a Fidesz hallgat arról, elmegy-e rá

A Házbizottság csütörtöki ülésére Kövér László fideszes házelnök olyan előterjesztést nyújtott be, amely az ellenzék 49 képviselője kezdeményezésének megfelelően július 31-ére, hétfőre hívná össze a parlament rendkívüli ülését. Ezen többek között a svéd NATO-csatlakozás ratifikálásáról is szavaznának, de aligha fognak, mivel a kormánypártok várhatóan bojkottálják majd az ülést.

Ha így tesz, egyetértésben a KDNp-frakció tagjaival, akkor a kormánypártiak csak azt a korábbi gyakorlatukat követik, hogy politikusaik távolmaradásukkal direkt ellehetetlenítik az ellenzék által kezdeményezett rendkívüli ülést, amely így a határozatképtelenség miatt meghiúsul. Ha hétfőn ez történik majd, az 2010 óta a tizenhetedik ilyen alkalom lesz.

A NER elmúlt 13 éves történetében az eddigi tizenhat ellenzéki kezdeményezésű ülés ugyanis kivétel nélkül sikertelen volt. A legutóbbit február 20-án tartották és az akkumulátorgyárak lett volna a téma, de az LMP, a DK, a Momentum, az MSZP, a Jobbik és a Párbeszéd közös politikai akciója kudarcba fulladt, mert ekkor sem mentek el a kormánypárti képviselők:

A levezető elnök volt az egyetlen kormánypárti az akkugyárakról szóló rendkívüli ülésen, ő is csak berekeszteni ment oda

Így az ellenzéki képviselők a kormánypártiak hűlt helyén kérhették csak számon a környezetkárosító terveket.

 

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.