A Miniszterelnökséget vezető miniszter éves meghallgatásán azt mondta, továbbra is úgy érzi, hogy a svédeknél jobban hiányzik a döntés a magyar ellenzéknek, ráadásul a svédek még mindig nem adtak választ „évtizedes gyalázkodásaikra”.
A kormány támogatja Svédország NATO-csatlakozását, de a bővítésnek a magyar parlament általi ratifikációjára továbbra sem tudott határidőt mondani a Miniszterelnökséget vezető miniszter éves meghallgatásán az Országgyűlés igazságügyi bizottsága előtt. Gulyás Gergely annyit ígért:
„előbb-utóbb" meg fog történni Svédország NATO-csatlakozásának jóváhagyása magyar részről.
Gulyás nem magától hozta elő a témát, hanem Fekete-Győr András, a Momentum képviselője kérdezte a meghallgatásán arról: miért halogatja a kormány a NATO szövetségi rendszer erősítését, milyen magyar érdek áll a „cinikus akadályozás” mögött, vagy mit várunk éppen a svédektől.
A miniszter meg is mondta, mit várna. Szerinte „Svédországnak és a svéd politikai elitnek kellene adnia valamilyen választ a Magyarországgal szemben folytatott évtizedes gyalázkodásra”. Egyébként fenntartotta korábbi állítását, hogy „a svédeknek ez úgy tűnik, nem annyira fontos”. Sőt, szerinte
a svédeknek kevésbé fontos a jelek szerint, mint a hazai ellenzéknek és nem látjuk tőlük a rágalmak megmagyarázásának szándékát sem.”
Gulyás megjegyezte még, hogy Magyarország egy „erős NATO-ban érdekelt, de a svéd tagság érdemben nem befolyásolja a NATO védelmi képességeit”. Itt kitért arra is, hogy szerinte korábban a baloldali kormányok leépítették a honvédséget, a jelenlegi kormány viszont megerősíti, fejleszti.
Ami a svéd NATO-csatlakozást illeti, a kormány tavaly júliusban benyújtotta az Országgyűlésnek a támogató törvényjavaslatot, ám a törvényhozás kormánypárti többsége a legváltozatosabb indokokkal halogatja a téma napirendre vételét, így szavazni sem tudtak még róla.
A ratifikáció sem az eheti kétnapos, soron kívüli parlamenti ülés napirendjén nem szerepel, sem a Fidesz-frakció által frissen kezdeményezett csütörtöki rendkívüli ülésén, és egyáltalán nem látszik a december közepéig tartó őszi ülésszak napirendjén sem. Ugyanakkor tény, hogy
közben a török parlamentben is elhalasztották a bizottsági szavazást – eddig pedig hozzájuk igazodtunk.
Szusszanhat egyet Orbán, Erdogan is hónapokig alkudozhat még a svédek NATO-csatlakozásáról
Hiába kezdeményezte Erdogan török elnök a parlamentnél, hogy vegyék napirendre a svéd NATO-csatlakozást, Ankarának nem sürgős a kérdés. Akármi is történik, a magyar kormány jól már nem jön ki a történetből.