A rendőrség felvette a kapcsolatot a nőjogi szervezetekkel, több ezer ügyet vizsgálnak újra
A rendőrség a Patent és a NANE Egyesülettel egyeztet, a nők elleni erőszakkal foglalkozó képzéseik kiterjesztését tervezik.
A rendőrség a Patent és a NANE Egyesülettel egyeztet, a nők elleni erőszakkal foglalkozó képzéseik kiterjesztését tervezik.
Hiába állítja Gulyás Gergely, hogy a magyar jogszabályok kielégítően működnek és nincs szükség arra, hogy a kormány jogi eszközöket vegyen át az Isztambuli Egyezményből, Magyarországon még mindig nincs rendszerszintű képzés, ahol a rendőrök megtanulhatnák, hogyan reagáljanak a nők elleni erőszak áldozatainak szükségleteire. Amíg az állam nem hallja meg a nők segélykiáltását, nem is lesz előrelépés. Nőjogi szakemberekkel beszélgettünk az V. kerületi tragédia tanulságairól.
Min mennek keresztül azok a gyerekek, akiknek a családjában jelen van a bántalmazás – akár lelki, akár fizikai formában, és akár úgy is, ha nem ők a közvetlen elszenvedői? Az Apa bántja anyát című könyv érintetteknek, laikusoknak és szakembereknek is segítség, rengeteg történettel és praktikus tanáccsal.
Útjára indult a Patent és a NANE által létrehozott Segítők Hálózata, amely gyors és praktikus segítséget kíván nyújtani a nők elleni erőszak áldozatainak. A hálózatról a projekt két koordinátorával, Les Krisztinával és Bárdits Évával beszélgettünk. Elmondták, hogyan zajlik az önkéntesképzés, miért hatalmas a látenciája a zaklatással, zsarolással kapcsolatos eseteknek, és miért lenne óriási szükség nőközpontú, traumafókuszú, áldozathibáztatást elkerülő ellátórendszerre.
Az egyesület összeállított egy angol és magyar nyelvű információ- és szolgáltatásgyűjteményt, amely hasznos lehet a menekült és menedékkérő nőknek, anyáknak, lányoknak és a segítőiknek is.
A szokottnál is kétségbeesettebb hívások, szaporodó új jelentkezők, folyamatosan csörgő telefonok – a kijárási korlátozások bevezetése óta kivétel nélkül hasonló jelenségekről számoltak be a bántalmazott nőknek létrehozott magyarországi segélyvonalak munkatársai. Bár teljes kijárási tilalom nincs, a vidék pedig ki is nyitott, a koronavírus-járvány Magyarországon a szokásosnál is nehezebb helyzetbe hozta a segítségre szoruló áldozatokat. Az Isztambuli Egyezmény ratifikálását viszont éppen a veszélyhelyzet alatt utasította el az Országgyűlés.
A bántalmazók újabb és újabb generációjának kinevelését támogatjuk, ha nem merünk szembenézni vele, hogy a családon belüli erőszak nem magánügy – hangsúlyozta Lundy Bancroft, a Lehet-e jó apa a bántalmazó című díjnyertes könyv szerzője az idei 16 Akciónap nemzetközi zárókonferenciáján.
Ezeket a nőket védené a távolságtartásról szóló, idén tíz éves törvény, de a magyarországi nőjogi szervezetek szerint sem a törvény, sem a távoltartás gyakorlata nem alkalmas arra, hogy hatékony, szakszerű védelmet nyújtson az áldozatok számára.
A bántalmazottak kimenekítése összetett akció, a bántalmazók ugyanis többnyire minden követ megmozgatnak, hogy megtalálják az áldozataikat. Sokan ráadásul csak akkor kérnek segítséget, ha már az életük is veszélyben van. Miért kell rengeteg erő, hogy egy áldozat kilépjen egy bántalmazó kapcsolatból? És miért kell segíteni neki akkor is, ha újra meg újra visszamegy a bántalmazójukhoz?
Ha egy gyerek elmeséli, hogy a nagybátyja mindenféle fura helyeken simogatja, nem az ő dolga ezt abúzusként azonosítani, hanem azé a felnőtté, akinek elmondja. A gyerekek ugyanis általában jeleznek valahogy, a felnőttek viszont szeretik elfordítani a fejüket.
Újra elővesznek egy évekkel ezelőtti színdarabot, mert az a jelenlegi események fényében még most is rendkívül aktuális. Az elmúlt időszakban egyre jobban foglalkoztatják az embereket a #metoo-jelenség hosszú távú hatásai: komoly lépéseket tettünk a női egyenjogúság felé vagy csak elvettük a férfiak kedvét az udvarlástól? A Kérsz teát?! segít eligazodni.
A nők elleni erőszak felszámolásának világnapján Néma Tanúk névvel tartott felvonulást a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület. A menet résztvevői piros női alakokat vittek magukkal. Mindegyik az erőszak egyik áldozatát szimbolizálta, akit nevén nevezte, és halálának körülményeit is leírták. A felvonulás résztvevői gyertyákat gyújtottak az Országháznál. Szombaton az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának Egyetem téri dísztermében konferenciát is tartottak a világnapon.