Hamarosan csak korong alakú trappista sajtot vásárolhatunk
Saját fejezetet kap a legnépszerűbb hazai sajt a Magyar Élelmiszerkönyvben.
Saját fejezetet kap a legnépszerűbb hazai sajt a Magyar Élelmiszerkönyvben.
A több mint három éve életbe lépett szabályozás szerint a hagyományőrző cukrászipari termékeket csak akkor árusíthatják az adott néven, ha a Magyar élelmiszerkönyvben meghatározott minimális anyaghányadot és technológiai követelményeket betartják. Ez azonban nem mindenhol teljesül.
Rendeletbe foglalja a kötelező hozzávalókat és készítési módokat - így próbálja garantálni a hagyományos pék- és cukrászsütemények, valamint a húskészítmények minőségét az agrártárca. A szigort azonban a névadásokkal könnyű kijátszani.
A kis pékségek majd nem tartják be a törvényt – mondják a nagyok. A Lipóti Pékségben jártunk, ahol örülnek a csütörtökön életbe lépett törvényváltozásnak, amely szigorúbb korlátokat támaszt a kenyerek elnevezésekor. Már nem lehet rozsos kenyér, ami csak nyomokban látott rozst és teljes kiőrlésűnek sem lehet nevezni ezután olyan könnyen a pékárukat. Videó.
Torták, virslik, kenyerek – a Magyar Élelmiszerkönyv vonatkozó módosításai szerint idén ezen élelmiszereknél szigorítják az összetételre vonatkozó előírásokat. Június 22-étől, csütörtöktől érvényes az új kenyérszabályozás.
Az alacsony hústartalmú készítményekben vagy meg kell változtatni az összetevők arányát, vagy át kell nevezni a terméket – augusztustól életbe lép az élelmiszerkönyv módosítása.
Jobb minőségű kenyerek és pékáruk kerülhetnek a magyar háztartásokba annak nyomán, hogy a Földművelésügyi Minisztérium módosította a Magyar Élelmiszerkönyv kötelező előírásairól szóló rendeletet.
Változtak a húskészítményekre és a sütőipari termékekre vonatkozó előírások a Magyar Élelmiszerkönyvben - közölte Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára.
A Magyar Élelmiszerkönyv (MÉ) sörökre vonatkozó irányelvének módosítása szerint ezentúl nem lehet sör néven forgalmazni olyan terméket, amely úgy készül, hogy az érlelést, szűrést követően bármilyen anyagot hozzáadnak, és így megváltozik a jellege, íze, illata, színe, tehát lényegében egy új termék jön létre – közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) a kormányzati hírportálon.
Pontosítanák egyes tejtermékek megnevezését a Magyar Élelmiszerkönyvben. Az erről szóló miniszteri rendelet tervezetét csütörtökön tették közé a kormányzati hírportálon. A tervezet szerint a nem tehéntejből készült termékeken a jövőben fel kellene tüntetni, hogy milyen állat tejéből készültek.