Saját fejezetet kap a legnépszerűbb hazai sajt a Magyar Élelmiszerkönyvben.
Újabb fejezettel bővül az Agrárminisztérium irányításával kiadott Magyar Élelmiszerkönyv (MÉ), a tejtermékekről szóló kötetben hamarosan részletesebben meghatározzák a trappista sajt követelményeit – olvasható a Tej Terméktanács közleményében.
A trappista fejezete a sajt alakjára, méretére, összetétére vonatkozó leírás mellett „részletes érzékszervi követelményrendszert” is tartalmaz majd. A közlemény szerint a legnépszerűbb magyar sajt hagyományosan korong alakú, ezért a – nagyrész import eredetű – hasáb formájú terméket csak szeletelt vagy reszelt formában, illetve több összetevőből álló termékek alapanyagaként lehet majd értékesíteni.
„Gyakran nehéz lekövetni, hogy [az importált sajtok] gouda, edami, trappista jellegűek, vagy csak »nagy lyukúak«” – írja a közlemény, amely szerint az új intézkedés megnehezítheti az átjárást, és arra is választ adhat, hogy miért érkezik sok trappista Németországból és Lengyelországból, ahol a sajtfajta alig ismert.
A MÉ kiegészítését 2019 óta tervezik, a magasabb minőségű tejtermékek iránt megnövekedett igény miatt pedig különösen tartja fontosnak a kiadványért felelős Magyar Élelmiszerkönyv Bizottság az új fejezetet, amelynek célja „a Trappista sajt iránti fogyasztói bizalom visszaszerzése és megtartása”.
A KSH adatai szerint évente mintegy 60-65 ezer tonna sajt érkezik Magyarországra, ebből 37 ezer tonna félkemény sajt, a belföldi értékesítési adatok szerint pedig tavaly közel 20 ezer tonna trappistát vettek a magyarok.