Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Legfelső_Bíróság

hvg360 HVG360

Soros György: Összehangolt támadás alatt az amerikai demokrácia

Az Egyesült Államokban egyre radikálisabb döntéseket hoz a legfelső bíróság, például megsemmisítette az abortuszt legalizáló 1973-as határozatot, és látni kell, hogy a testület többségét alkotó szélsőséges bírák részét alkotják annak a gondosan kidolgozott tervnek, amelynek célja, hogy az USA elnyomó rendszer legyen. Erre figyelmeztet Soros György a Project Syndicate-en közzétett elemzésben, az amerikai nemzeti ünnep, a függetlenség napján.

Élet+Stílus Vándor Éva

A szülésre kényszerített amerikai nők arra figyelmeztetnek, hogy egyetlen jogot sem lehet magától értetődőnek venni – sehol

Az amerikai legfelső bíróság az ország történetében először elvett az Egyesült Államok állampolgáraitól egy ötven éve fennálló alkotmányos jogot. A kisebbségi véleményt megfogalmazó három liberális bíró nem szépített, bármilyen törvények születnek is a döntés nyomán, egy dolog biztos: a nők jogai csorbultak, és ezzel már nem szabad és egyenlő polgárai Amerikának. Úgy tűnik, az amerikai konzervatívok komolyan veszik a „hátra megyünk, nem előre” szlogent, és miközben egyre inkább eltávolodnak a valóságtól, a legfelső bíróságot is túszul ejtő szélsőségességnek egyre nagyobb a hatalma.

Élet+Stílus Vándor Éva

Hogyan és miért lett a nők méhéből csatatér Amerikában?

Csaknem ötven éven át egy legfelső bírósági döntés biztosította az Egyesült Államokban, hogy a nőknek joguk van megszakítani a terhességüket, nemcsak akkor, ha az egészségük vagy az életük veszélyben van, hanem akkor is, ha nem akarnak terhesek lenni. Most, a legfelső bíróság konzervatív többségének köszönhetően karnyújtásnyira van ennek a jognak a felülírása. Ehhez azonban nemcsak a bírói háttér, hanem egy évtizedeken át felépített társadalmi, politikai és szemantikai kampány is kellett, amelynek során az abortuszellenes mozgalom lényegében megszállta a nők testét.

Világ Domány András

Békebírókat választhatnak Lengyelországban

A Pawel Kukiz egykori rockzenész által vezetett négyfős képviselőcsoport régi ötlete a békebíróság a bevezetése, az ügy felkarolásáért cserébe a kormányt más helyzetekben támogathatják. A kisebb polgári és bűnperekben az állampolgárok által választott békebírók ítélkezhetnek, ha a lengyel parlament elfogadja a köztársasági elnök javaslatát. Ez a feltétele annak, hogy egy ellenzéki képviselőcsoport támogassa a többségét elvesztett kormányt.