Az amerikai kormányzati büntetőintézkedést indokoló dokumentumból kiderül, hogy a két vállalkozás többi között részt vett bányászatban használt vegyszerek importjában, amelyet a Wagner-csoport számára juttatott el, valamint bányaterület-fejlesztésében.
Az orosz védelmi minisztérium alá rendelt Wagner-zsoldoscsoport Afrikában Moszkva meghosszabbított kezeként üzletel katonai diktátorokkal. Az átszervezett és átnevezett alakulat a korábbinál hatékonyabb. Feladatot kaphatnak Csádban is, ahová magyar katonákat is várnak.
Tudományos pályáról tért át a politikába Faustin-Archange Touadéra, s amikor a Közép-afrikai Köztársaság elnökévé választották, a Nyugat a demokrácia letéteményesének tekintette. A franciák kivonulása után megrendülni látszó hatalmát viszont Touadéra autokrata fordulattal és az oroszok segítségével őrizte meg.
A külgazdasági-és külügyminisztérium egykori miniszteri biztosát, Suha Györgyöt kérte fel belgrádi nagykövetnek a Közép-afrikai Köztársaság, amely Szerbiában nyitna diplomáciai képviseletet - tudta meg a hvg.hu. Az afrikai állam fontos helyszíne Afrika orosz befolyási műveleteinek, néhány éve volt jobbikosokat utaztattak ki az oroszok választási megfigyelőnek, az országban a Wagner zsoldoshadsereg zsoldosai is jelen vannak, de azért a franciák sem engedték el az egykori gyarmatot.
Diktátorok megrendelésére, jó pénzért bármit elvégez Afrikában a Wagner-csoport. Több helyen szinte összefonódott az állammal, és jelentős gazdasági birodalommal rendelkezik, ám az oroszországi lázadás gyengítheti afrikai szerepét.
A Wagner-csoport viselkedése a legrosszabb gyarmatosító emlékeket idézi Afrikában: egész falvakat irtanak ki, kizárólag a pénz, az arany és a gyémánt mozgatja őket, és tisztes helyi polgárokat is simán kórházba juttatnak, ha épp úgy tartja kedvük. Ennek ellenére a kontinens több országa valósággal rajong az oroszokért, van, ahol a zsoldosseregnek szobrot emeltek, a mozik a „hőstetteikről" szóló akciófilmeket vetítik. A Nyugat mindeközben hiába próbálja jóvá tenni a gyarmatosítás okozta történelmi traumákat, és igyekszik valóban segíteni, az évszázados, helyi beidegződések miatt a nép szimpátiájáért vívott harcban továbbra is vesztésre áll a Kelettel szemben. De lehet, hogy már nem sokáig, mert Oroszország talán lassan túlfeszíti a húrt.
Egy hvg360-on idén januárban megjelent cikk alapján járt utána a Vsquare oknyomozó portál annak, hogy milyen kötődése van a Kremlhez annak a német bázisú szervezetnek, amely mások mellett jobbikos politikusokat utaztatott tavaly karácsonykor Afrikába választási megfigyelőnek. A portál szerint az ügy bizonyítja: a Kreml továbbra is aktívan közreműködik külföldi országok választásainak befolyásolásában, ehhez pedig politikusok és álcivil szervezetek széles körét használja a már jól ismert dezinformációs gépezetén túl.
Egy Párizsból induló magángéppel utazott karácsonykor Közép-Afrikába választási megfigyelőnek a Jobbik újpesti képviselője, Szabó Balázs, valamint egy, a pártból nemrég kilépett politikus, volt parlamenti képviselő, Samu Tamás Gergő is. A választás, amit megfigyeltek, különösen fontos volt Oroszországnak: a Kreml az elmúlt években szinte a teljes titkosszolgálati arzenálját bevetette azért, hogy komoly befolyást szerezzen az aranyban, gyémántban és urániumban gazdag Közép-afrikai Köztársaságban. Az utat egy olyan, oroszokhoz köthető berlini szervezet fizette, amely lengyel ágon Mateusz Piskorskihoz tartozik. Ő az a lengyel politikus, akit azzal vádolnak, hogy oroszoknak és kínaiaknak kémkedett. Amikor Szabó Balázst az afrikai úttal kapcsolatos orosz szálról kérdeztük, azt mondta: naiv lenne, ha még csak nem is sejtené, hogy emögött állhat orosz pénz vagy befolyás.
Ismeretlen fegyveresek megölték az ENSZ három, burundi állampolgárságú békefenntartóját a Közép-afrikai Köztársaságban helyi idő szerint pénteken - derül ki a világszervezet bejelentéséből.