Vádelőkészítő szakaszba került a romagyilkosságok katonai szála
Befejeződött az iratismertetés a romák elleni támadássorozat kapcsán indult katonai nyomozásban, így az ügy vádelőkészítő szakaszba lépett – írja a Magyar Hírlap pénteki száma.
Befejeződött az iratismertetés a romák elleni támadássorozat kapcsán indult katonai nyomozásban, így az ügy vádelőkészítő szakaszba lépett – írja a Magyar Hírlap pénteki száma.
A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) feloldotta a romagyilkosságokkal összefüggésben a korábbi Katonai Biztonsági Hivatalnál (KBH) végzett belső vizsgálatról szóló összegző jelentés titkosítását - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) szerdán. A vizsgálati jelentésből kiderül: a KBH korábbi vezetője a nyomozóhatóságok előtt is többször tagadta Cs. István és a hivatal kapcsolatát.
A Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) vezetése a romagyilkosságok vádlottjaival kapcsolatban rendelkezésére álló valamennyi adatot megosztotta az ügyet tárgyaló bírósággal - közölte a HM. A Magyar Hírlap hétfői számában azt írta, nemcsak az egykori Nemzetbiztonsági Hivatalnak, hanem a KBH-nak is vannak adatai a romagyilkosságok másodrendű vádlottjáról, Kiss Istvánról.
Nemcsak az egykori Nemzetbiztonsági Hivatalnak, hanem a Katonai Biztonsági Hivatalnak (KBH) is vannak adatai a romagyilkosságok másodrendű vádlottjáról, Kiss Istvánról – írta hétfői számában a Magyar Hírlap a birtokába került válaszlevélre hivatkozva, amelyet a hivatal főigazgatója, Domján László vezérőrnagy küldött az ügyben eljáró Pest Megyei Bíróság tanácselnökének kérdéseire.
A Hetek cikke szerint a romagyilkosságok ártottak Magyarország nemzetközi megítélésének, mivel egy "kisebbséggyűlölő, erőszakos ország benyomását keltette" a külföldi sajtóból tájékozódó személy számára. A lap úgy tudja, kormányzati szervek vizsgálják, hogy nem külföldi titkosszolgálatok állnak-e a gyöngyöspatai események mögött.
Sorozatosan követett el hibákat munkája közben, ezért menesztették a debreceni szolgálati helyéről a Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) tartótisztjét, aki kapcsolatban állt Cs. Istvánnal, a romagyilkosságok egyik gyanúsítottjával - írta hétfői számában a Magyar Hírlap.
A hat halálos áldozatot követelő romagyilkosságoknál a gyanú szerint sofőrként segédkező Cs. István a Tényeknek nyilatkozva szerdán elmondta: a Katonai Biztonsági Hivatal tisztje megkereste, ő pedig válaszolt neki. Kapcsolattartója a tiszalöki gyilkosságról is érdeklődött; ezután társaiban fölvetődött, hogy megölik a tisztet.
A honvédemi minisztérium vizsgálata szerint adminisztrációs hiba miatt fordulhatott elő, hogy a romák elleni gyilkosságok egyik gyanúsítottja, a korábban hivatásos katonaként és a katonai elhárítás informátoraként tevékenykedő Cs. István csak azt követően került ki a nyilvántartásból, hogy a romaellenes támadássorozat már javában tartott.
A Magyar Hírlap szerint a Katonai Biztonsági Szolgálatnak (KBH) elvileg tudnia kellett a romagyilkosságok elkövetőiről.
Hende Csaba a szakmai és morális válsággal indokolta a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetésében általa kezdeményezett, e héten végrehajtandó személyi változásokat; a honvédelmi miniszter azt javasolja az államfőnek, hogy június 5-i hatállyal Benkő Tibor altábornagyot nevezze ki vezérkari főnökké.
A Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) együttműködik a romagyilkosságok felderítésében, de nem nyomozott, mert nem is nyomozhat az ügyben. Ezt hangsúlyozta a Honvédelmi Minisztérium (HM) hétfői közleményében, amelyet a témában megjelent "téves információk" tisztázása érdekében adott ki.
A Katonai Biztonsági Hivatalnál (KBH) is vizsgálatot sürget Gulyás József SZDSZ-es képviselő, a nemzetbiztonsági bizottság tagja a romagyilkosságok körüli anomáliák ügyében - olvasható a hétfői Népszavában.