Trill Zsolt és Leslie Mandoki is Kossuth-díjat kapott
A Kossuth-nagydíjat idén Eötvös Péter zeneszerző és karmester kapta.
A Kossuth-nagydíjat idén Eötvös Péter zeneszerző és karmester kapta.
Petőfi Sándor születésének kétszázadik évében már korántsem látszik tévedhetetlen zseninek, a kérdés „csak” az, hogy a költő krakélersége mennyiben volt remekműveinek ihlető forrása.
Bár Petőfi Sándor az 1848-as pesti forradalom egyik vezéralakja volt, az összeférhetetlen természete miatt politikusként gyorsan megbukott és a valamivel sikeresebb katonai pályafutása is konfliktusos volt. Hermann Róberttel, a Magyar Történelmi Társulat elnökével, a Veritas Intézet kutatócsoport-vezetőjével a költő politikai ambícióiról, katonai szerepéről beszélgettünk, többek között kiderül, hogy Petőfi és Kossuth nem szívelték egymást, de megtudjuk azt is, hogy Petőfi volt az egyetlen, akinek sikerült a hadügyminisztérium három vezetőjével is összeveszni.
Az „új jobboldalnak” egyetlen célja van, hogy igazolja Orbán Viktor politikáját, amely távol áll a hagyományos konzervatív értékektől. Ezért történhet meg az, hogy a „ballib” értelmiség mellett egy ideje a konzervatívokat is igyekszik levadászni.
Miként lehetett elfogadtatni a 162 esztendeje a debreceni Nagytemplomban ülésező országgyűléssel a Függetlenségi Nyilatkozatot és a Habsburg-ház trónfosztását, ha senki sem számolta meg a voksokat? Hermann Róbert hadtörténészt kérdeztük.
Verset írt egy gróf politikus a reformkorban, s versben válaszolt rá egy másik. Kulcsszavaik valának: gyakni, meghág, seggbaszó, faszok leszarói. A politikai viták akkoriban is több stílusszinten zajlottak.
A magyar kokárda piros-fehér-zöld színű, tehát helyesen kívülre kerül a zöld – terjedt a közösségi oldalakon a nemzeti ünnep környékén. Mielőtt tömegek vetnék rá magukat kokárdájuk kifordítására, érdemes meghallgatni, mit mond a kort jól ismerő történész – olvasható az Urbanlegends.hu blogon.