A magyar kokárda piros-fehér-zöld színű, tehát helyesen kívülre kerül a zöld – terjedt a közösségi oldalakon a nemzeti ünnep környékén. Mielőtt tömegek vetnék rá magukat kokárdájuk kifordítására, érdemes meghallgatni, mit mond a kort jól ismerő történész – olvasható az Urbanlegends.hu blogon.
"Az 1848-as pesti forradalom idején a márciusi ifjak még valóban így is (kívül piros) használták, de Than Mór festményein is megfigyelhető, hogy a huszárok csákórózsáján is helyesen szerepel a színsorrend. Téves viszont Szendrey Júlia kokárdája, amit Petőfinek készített, hiszen ezen az olasz színek sorrendje figyelhető meg. Valószínűleg már a forradalom idején is használtak téves kokárdákat, nem mindenki tudhatta, hogyan kell helyesen hajtani. Manapság téves történelmi berögződések és a hagyomány miatt legtöbbször a piros van kívül és a zöld belül" – érvelnek a neten gyülekező kokárdareformerek.
A blog szerzője megkereste Hermann Róbert történészt, aki a dologról először Katona Tamástól hallott, valamikor 1994 körül. Ami kokárdát Hermann a korszakból ismer, ott mindenhol kívül van a piros, belül a zöld. Ha kíváncsi, Hermann a hagyományőrzést vagy a szabályt tartja fontosabbnak, elolvashatja a blogon.