A nagy sikerre való tekintettel a tervezettnél két héttel tovább, november 28-ig látogatható a világhírű kortárs német képzőművész, Gerhard Richter Valós látszat című kiállítása a Magyar Nemzeti Galériában (MNG).
Exportcikkből importáru – a Makarius-mappa a Fővárosi Képtárban / A különbség csupán (a) látszat – Gerhard Richter a Nemzeti Galériában / Megosztott Picasso – eltérő kritika a két Németországban / Cuki, ahogy lázadsz! – fotográfusnők Japánban / Elhárított kudarc – az Art Basel idei kiadásáról / Másvilági sejtetések – spekulatív fordulat a kortárs művészetben / Bűvészmutatvány – kritika a posztkritika korában / Posztbrexit, posztcovid – a Frieze Londonban
Magyarországon először mutatják be a különféle listákon rendre a ma élő legjelentősebb festőnek nevezett Gerhard Richter teljes, megdöbbentően szerteágazó életművét. A Magyar Nemzeti Galéria kiállítása nemcsak hatalmas dobás, de lenyűgöző is.
Festményei csúcsárakon kelnek el, ám Gerhard Richter alig nyilatkozik. Szerinte a festészetről beszélni értelmetlen, mert épp az kerül a vászonra, ami szavakkal nem megfogalmazható. Ettől a dokumentumfilm még nagy élmény.
Az utóbbi években sorozatos botrányok rázták meg az egyébként virágzó német képzőművészeti szcénát. Kezdődött az egész a nagy hamisítási botrányokkal, a mára már nagyrészt lezárt Beltracchi-üggyel (írásunk a 14. oldalon) és az orosz avantgárd műveket hamisító nemzetközi bandával szembeni, jelenleg bírósági szakaszban lévő eljárással; folytatódott egyes köztulajdonban lévő, kiemelkedő értéket képviselő modern és kortárs műalkotások külföldre történt eladása miatti vitákkal; majd az ismert művészeti tanácsadó, Helge Achenbach látványos bukásával (Műértő július-augusztusi szám). S most itt a legújabb nagy konfliktus, melyet Monika Grütters kulturális államminiszter a műtárgyvédelmi törvény módosítására tett javaslata váltott ki. A tervezetet egyelőre még a kormány sem tárgyalta, de a műkereskedelem és a művészek máris hevesen tiltakoznak.
Egy sztár elad egy másikat - így is lehet jellemezni, hogy Eric Clapton megválik a világhírű kortárs német festőművész, Gerhard Richter egyik monumentális alkotásától.
Rekordáron, 21 millió fontért (7,3 milliárd forintért) kelt el Gerhard Richter német festőművész egy olajképe a Sotheby's londoni árverésén. Élő művész munkájáért még nem fizettek ennyit aukción.
Gerhard Richter a világ legfontosabb élő művésze. Az évente megjelenő Kunstkompass szerint 2004-ben leváltotta Sigmar Polkét, és azóta töretlenül a top 100-as lista első helyén áll. A Műértő cikke.