Mi az előítélet, és hogyan fejti ki hatását?
Az előítélet az emberi világban tapasztalható egyik leggyakoribb és legaggasztóbb jelenség, mégis keveset tudunk róla. Részlet Elliot és Joshua Aronson A társas lény című könyvéből.
Az előítélet az emberi világban tapasztalható egyik leggyakoribb és legaggasztóbb jelenség, mégis keveset tudunk róla. Részlet Elliot és Joshua Aronson A társas lény című könyvéből.
A filozófusok és a tudósok hosszú időn át vitát folytattak arról, hogy az emberi lények „természetüknél fogva” agresszívek vagy „természetüknél fogva” barátságosak. Részlet Joshua Aronson és Elliot Aronson A társas lény című könyvéből.
Az erőszakos médiának való gyakori kitettség hatással van sok gyermekre és serdülőre, noha a legnagyobb hatást azokra gyakorolja, akik már eleve hajlamosak az erőszakos viselkedésre. Részlet Elliot és Joshua Aronson A társas lény című könyvéből.
Az agressziót kiváltó kényelmetlenségek – düh, fájdalom, hőség, éhség és elutasítás – mellett az agresszió egyik fő kiváltó oka a frusztráció. Részlet Elliot és Joshua Aronson A társas lény című könyvéből.
Mi a különbség a propaganda és az oktatás között? - teszi fel a kérdést kultikussá vált, nemrégiben kibővített és átdolgozott, A társas lény című könyvében a szociálpszichológus Elliot Aronson. Részlet a kiadványból.
Egy vezetőnek a politikai ellenfelei közül kellene válogatnia a munkatársait, hogy elkerülje az önbecsapás csapdáját – állítja Elliot Aronson, A társas lény című szociálpszichológiai alapmű szerzője. Az eredeti kötet legújabb, a fiával közösen átdolgozott, a HVG Könyvek gondozásában megjelent magyar kiadása kapcsán beszélgettünk a világhírű tudóssal. Egyebek között arról, mit gondol szakterülete legvitatottabb kísérleteiről, arról a tesztről, amely önmagában képes bemutatni a szociálpszichológia lényegét, arról, hogyan csúszott át A társas lény a Kádár-kori cenzúra szűrőjén. Aronson a magyar olvasóknak külön is üzent.
Az iskolában nem az egymással való versengésre, hanem az egymással való együttműködésre nevelt tinédzserek levetkőzik előítéleteiket, és az életben is megtanulják tolerálni egymást - hangzott el a budapesti Városházán kedden rendezett Tolerancianapon, amelynek az iskolai agressziót kutató Elliot Aronson és Carol Tavris amerikai szociálpszichológusok voltak a díszvendégei.