Elliot Aronson szociálpszichológus: Kötelezővé tenném a kritikus gondolkodás oktatását – a HVG exkluzív interjúja
Egy vezetőnek a politikai ellenfelei közül kellene válogatnia a munkatársait, hogy elkerülje az önbecsapás csapdáját – állítja Elliot Aronson, A társas lény című szociálpszichológiai alapmű szerzője. Az eredeti kötet legújabb, a fiával közösen átdolgozott, a HVG Könyvek gondozásában megjelent magyar kiadása kapcsán beszélgettünk a világhírű tudóssal. Egyebek között arról, mit gondol szakterülete legvitatottabb kísérleteiről, arról a tesztről, amely önmagában képes bemutatni a szociálpszichológia lényegét, arról, hogyan csúszott át A társas lény a Kádár-kori cenzúra szűrőjén. Aronson a magyar olvasóknak külön is üzent.
HVG: Nagyjából négyévente átdolgozta a könyvét, hogy „lépést tartson a szakterületen folytatott kutatásokkal és a világ drámai változásaival”. Mi az a legfőbb állítás A társas lényben, ami fél évszázada változatlan?
Elliot Aronson: A könyvem alapvető üzenetét Aronson első törvényének nevezem, és így szól:
azok, akik őrült dolgokat tesznek, nem feltétlenül őrültek.
És ez természetesen igaz úgy is, hogy akik kegyetlen dolgokat tesznek, nem feltétlenül kegyetlenek, akik ostobaságokat csinálnak, nem feltétlenül ostobák, akik becstelenségeket művelnek, nem feltétlenül becstelenek és így tovább. Ez magában foglalja a mi szakterületünk alapvető kérdését: milyen kényszerítő ereje lehet egy adott élethelyzetnek, azaz miként fordulhat elő, hogy
bizonyos szituációk hatására az emberek többsége a személyiségével ellentétesen cselekszik.
A szociálpszichológia talán leghíresebb kísérlete, a Milgram-kísérlet is ezt demonstrálta, amikor azt vizsgálta, vajon átlagembereket lehet-e olyan helyzetbe hozni, hogy fokozatosan egyre erősebb, majd halálos áramütést adjanak valakinek, aki „hibázott”. Előtte megkérdezték erről a résztvevőket, akik azt állították, eszük ágában sincs ilyesmi, ám a kétharmaduk mégis megtette.
Peter Gabriel angol könnyűzenész dalban állított emléket a Milgram-kísérletnek:
HVG: Van Aronsonnak második törvénye is?