Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Aranybulla

hvg360 B. Szabó János

B. Szabó János: Kell-e nekünk igazából történelmi film?

Magyarországon elmaradt a diskurzus, hogy mégis mit is értünk történelmi film alatt. A sokévnyi üres fecsegés után, amely a nemzeti múlt filmes eszközökkel való megismertetésének fontosságáról szólt, itthon most már nyugodtan kiírhatnánk a készülő filmek elejére a klasszikus mondatot: „minden hasonlóság az egykor volt valósággal és az egykor élt történelmi személyekkel a véletlen műve csupán”.

hvg360 HVG360

"Keressük meg Aranybulát!" – íme, a Duma Aktuál diafilmje Rákay Philip sorozatából

Litkai Gergelyt megihlette Rákay Philip (historikus nevén: Számlakönyves Kálmán) nemrégiben bemutatott Aranybulla-sorozata. Puszta kritika helyett azonban a milliárdos produkció továbbfejlesztésére tesz javaslatot. Mégpedig diafilm formában. Olyan ambiciózus kérdésekre keresi az alkotó a választ, hogy leválthatja-e a Bogyó és Babócát egy történelmi sztori, jönnek-e statisztálni a Süsüből a zsoldosok, vagy hogy minden üres-e a vaktérképen?

Itthon hvg.hu

Fülke: Van-e különbség egy 1953-as és egy 2023-as kurzusfilm között?

Amikor kormánypropagandisták készítenek közpénzmilliárdokból történelmi filmeket, amelyek képesek a tényeket is elferdíteni, csak hogy beférjenek az ideológiai keretbe, joggal vetődik fel a kérdés: nem láttunk mi már ilyet? Közéleti podcastunk legfrissebb adásában történész kollégánk, Lenthár Balázs mesélt arról, hogy mit akar mondani magáról és nekünk a rendszer az Aranybullához hasonló alkotásokkal, és milyen, olykor rémisztő hasonlóságot mutat ez a szocialista múlttal.

hvg360 Lenthár Balázs

„A történelem nem szolgája az ideológiának” – interjú II. Andrásról és az Aranybulla-sorozatról Zsoldos Attila történésszel

Az Aranybulla-sorozatban megjelenő, pozitív II. András kép alapját lényegében Zsoldos Attila történész, akadémikus kutatásai adták, aki 2010-ben szakított azzal a 2-300 éves trenddel, miszerint a király csak sodródott az eseményekkel és ami jót tett, arra is úgy kényszerítették rá az alattvalói. Mindezek ismeretében nem csoda, hogy Zsoldost is megkeresték a sorozat alkotói, hogy vegyen részt szakértőként a munkában, ám ő a forgatókönyv láttán nemet mondott. Vele beszélgetünk II. András politikájáról, az Aranybulla jelentőségéről, az ellenállási záradék félreértéséről, illetve a történelem és az ideológia viszonyáról. Kiderül az is, valóban egy balkáni összeesküvés végzett-e Gertrúddal, mint azt a sorozat sugallja.