Autó HVG 2024. december. 03. 07:59

Középen ül a sofőr a BMW pehelykönnyű városi kisautójában

Hihetetlen, de a feledés homályába merült BMW Z13 mindössze 830 kilogrammot nyom a mérlegen.

Az elmúlt időkben hozzászokhattunk ahhoz, hogy miközben a városi kisautók lényegében teljesen kikoptak a piacról, addig az egyre nagyobb arányban divatterepjáró kategóriás új modellek egyre nagyobbá és nehezebbé válnak.

A BMW kínálatában is egyre több az 5 méter körüli, 2,5-2,8 tonnás monstrum, a közkedvelt i3 pedig a közelmúltban közvetlen utód nélkül távozott.

Kevesen emlékeznek rá, hogy a bajor gyártónak a 90-es évek elején volt egy figyelemre méltó kisautója, melynek csupán az egyik érdekessége volt az alig 830 kilogrammos tömeg.

BMW Z13
BMW

Az 1993-as Genfi Autószalonon leleplezett BMW Z13-ban három ülés található, melyek közül a középen lévőben foglal helyet a sofőr, csakúgy, mint a BMW erőforrású legendás brit szupersportkocsiban, a McLaren F1-ben.

A Z13 volt az első BMW, melybe GPS-t szereltek, ezenkívül az elektromos kézifék mellett sem mehetünk el szó nélkül.

BMW Z13
BMW
BMW Z13
BMW

A BMW K1100-es motorkerékpárból érkezett 4 hengeres szívó farmotor egy Fordtól származó fokozatmentes automata váltón keresztül hajtja meg a hátsó kerekeket, és bár a 82 lóerő nem tűnik túl soknak, a bőven 900 kilogramm alatti tömeggel társítva tökéletesen elegendő lehet.

Az olasz Stola által összeszerelt BMW Z13 prototípus az eredeti tervek szerint állítólag sorozatgyártásba került volna 1994 körül, erre azonban azt követően végül nem került sor, hogy a BMW megszerezte a Minit. A korát megelőző elektromos BMW i3 pedig csak 2013-ban látott napvilágot.

BMW Z13

Concept car de la división Z en configuración triplaza con motor trasero central creado para ser un coche ciudadano, ligero y económico.

BMW Z13
BMW
BMW Z13
BMW
BMW Z13
BMW
BMW Z13
BMW
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.